Idealna Budowa Strefy Korzennej u Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Chociaż strefa korzenna u roślin marihuany jest niewidoczna, to ma ona bardzo znaczny wpływ na ich wigor oraz produktywność. W tym artykule pokażemy Wam, w jaki sposób tworzy się taką strefę korzenną, która zapewni maksymalny rozwój korzeni, zdrowy i równomierny rozrost rośliny, maksymalną wagę plonów oraz moc działania.

Kiełkowanie Nasion i Opieka Nad Sadzonkami

Metoda kiełkowania nasion stała się w międzyczasie dość powszechna, szczególnie że odmiany autofloweringowe przez kilka ostatnich lat zyskały na sławie, alternatywnie można jednak pobrać klony, jeśli mamy do czynienia z roślinami pełnosezonowymi. Najprostszą i najbardziej niezawodną metodą kiełkowania nasion jest użycie najmniejszych kostek z wełny mineralnej. Po wstępnej obróbce według instrukcji, kostki umieszcza się w płytkich tacach z odwróconą osmozą o pH 5,7, do której podajemy niewielki ułamek zalecanej dawki wysokiej jakości nawozu dla hydroponicznej fazy wzrostu. Część tej wody wylewamy na kostki. Kostki startowe z wełny mineralnej powinny być wilgotne, ale nie mokre, aby kapała z nich woda.

Takie kosteczki starterowe mają już wstępnie zrobione małe otwory, które są wystarczająco duże i o odpowiedniej głębokości dla nasion konopi. Po starannym umieszczeniu nasion w kostce, przyklejamy do niej etykietkę z datą, kiedy zasialiśmy nasiono, nazwą odmiany i innymi, ważnymi dla nas danymi. Tace z wysianymi kostkami umieszcza się na matach grzewczych dla siewek, chyba że temperatura otoczenia przez cały okres kiełkowania wynosi 24,5°C lub nieco więcej.

Idealna temperatura kiełkowania dla sadzonek wynosi między 24,5 a 25,5°C. Maty grzewcze są już nawet wyposażone w regulowane termostaty. Następnie regularnie zaglądamy do otworu w kostce, aby sprawdzić, czy nasiona są gotowe do kiełkowania. Zewnętrzna skorupa świeżego nasiona „pęka” w ciągu 1 do 3 dni i wkrótce na powierzchni kostki będzie widoczna prymitywna para liści.

Świeże nasiona marihuany z dobrą genetyką wykiełkują w ciągu 2-5 dni na macie grzewczej do sadzonek. Jeśli nie mamy takiej maty, albo nasiona są uszkodzone lub temperatura otoczenia jest zbyt niska, może to potrwać dłużej – lub nasiona mogą w ogóle nie wykiełkować. Gdy siewka wyjdzie z kostki na tyle, aby unieść liścienie i prawdziwą parę liści, a korzeń palowy siewki wystaje z dna kostki, jest ona gotowa do pierwszego przesadzenia.

Zawsze przesadzamy rośliny do małych doniczek wykonanych z bardzo cienkiego, porowatego torfu. Takie donice torfowe mają średnicę u góry i głębokość około 13 centymetrów. Najpierw wypełniamy te doniczki torfowe wysokiej jakości mieszanką bezglebową na bazie torfu, która zawiera bardzo łagodną, startową dawkę składników odżywczych.

Wielu hodowców popełnia ten błąd, że stosuje glebę lub mieszanki bezglebowe, które zawierają zbyt dużą dawkę nawozu dla siewek i klonów.

Po częściowym wypełnieniu doniczki torfowej ziemią, używamy pustej kostki wełny mineralnej do zmierzenia poziomu gleby. Pod spód, gdzie będzie umiejscowiona kostka, kładziemy niewielką ilość proszku z mikrobów wzmacniających korzenie. Następnie umieszczamy kostkę z sadzonką w doniczce z torfem, dodajemy ziemię tuż pod powierzchnią kostki i przykrywamy obwód wokół sadzonki cienką warstwą przemytego gruboziarnistego perlitu. Podlewamy każdą doniczkę z torfem 200 mililitrami tego samego roztworu odwróconej osmozy, o którym wspomnieliśmy wcześniej i dodajemy zalecaną przez producenta dawkę rozpuszczalnych w wodzie pożytecznych mikrobów.

Następnie umieszczamy doniczki z torfem pod 70-110 lampami LED o gęstości strumienia fotonów fotosyntetycznych (PPFD) na 18 godzin dziennie. W zależności od odmiany i rodzaju świateł, może być konieczne regularne dostosowywanie intensywności światła, aby zapobiec rozciąganiu się sadzonek w górę lub uzyskiwaniu zbyt dużej ilości światła, co je spowalnia.

Przygotuj Duże Doniczki Dla Korzeni Roślin Konopi

Przesadzamy sadzonkę z małej doniczki z torfem do większej doniczki, gdy widzimy, że kilka korzeni wyszło z dna doniczki z torfem. Dzieje się to zazwyczaj po 7-12 dniach wzrostu. Zanim to nastąpi, przygotowujemy 22-litrowe lub 30-litrowe donice z tkaniny, w których rośliny konopi będą rosły także w czasie zbiorów. Donice z tkaniny zapewniają dodatkowe napowietrzenie w strefie korzeniowej i zapobiegają splataniu się i zagęszczaniu korzeni, jak to ma miejsce w przypadku donic plastikowych.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu każdej dużej donicy jest nałożenie na całe dno donicy 3,5 centymetrowej warstwy gruboziarnistego, przemytego perlitu. Następnie mieszamy specjalną porcję najlepszej mieszanki bezglebowej na bazie torfu i dodajemy odżywkę do gleby zawierającą naturalne związki, które pokrywają pełne spektrum składników odżywczych dla roślin, z naciskiem na potas i fosfor. Dodajemy również proszku z pożytecznymi mikrobami. Przy dozowaniu zawsze zwracamy uwagę na to, aby nie używać zbyt dużo odżywki do gleby, ponieważ może to uszkodzić korzenie. Dodajemy również gruboziarnisty perlit, tak aby stanowił on około 10-15% całkowitej objętości gleby. Dzięki temu poprawia się napowietrzanie i drenaż, przez co medium nie jest zbyt porowate.

Opisaną mieszanką wypełniamy 50% dna każdego donicy. Następnie wypełniamy pozostałą część doniczki ziemią, która nie zawiera żadnych dodatków odżywczych, po czym podnosimy doniczkę kilka razy i uderzamy nią mocno o podłogę, aby jej zawartość osiadła. Powierzchnia mieszanki powinna znajdować się 7cm poniżej górnej krawędzi doniczki. Następnie używamy pustej doniczki z torfem, aby zgodnie z ich rozmiarem wykopać odpowiedniej wielkości otwory, w taki sposób, żeby doniczka z torfem znajdowała się nieco powyżej linii gleby.

Przesadzanie Do Dużych Donic

Kiedy korzenie sadzonek przewędrują przez dno doniczki z torfem, nadszedł czas, aby przesadzić je do przygotowanych doniczek z tkaniny. Na dnie doniczki, w której wcześniej wykopaliśmy odpowiedni dołek, umieszczamy pożyteczny proszek mikrobów, a następnie umieszczamy sadzonkę razem z doniczką torfową, w której się znajduje w doniczce z tkaniny, a na koniec dodajemy cienką warstwę wypłukanego gruboziarnistego perlitu, aby całkowicie pokryć powierzchnię linii gleby.

Warstwa perlitu jest skutecznym środkiem zapobiegawczym przeciwko meszkom, mączlikom, mszycom i innym szkodnikom atakującym strefę korzeniową. Teraz, gdy sadzonki są już mocno osadzone w dużych doniczkach z torfem, podlewamy każdą doniczkę początkową dawką pożywki hydroponicznej o pH 5,7, połączonej z pożywką glebową na bazie humusu. Wodą podlewamy bezpośrednio doniczkę z torfem, ale także strefę dookoła niej, tak aby cała strefa korzeniowa otrzymała trochę wody od góry do dołu.

W przypadku 22-litrowej donicy na pierwsze podlewanie wystarczą zwykle 2-3 litry tej wody. Do 30-litrowej donicy z tkaniny wystarczą zazwyczaj 3-4 litry wody. O jednej rzeczy należy pamiętać: podlewanie zbyt małą ilością wody jest znacznie łatwiejsze do skorygowania niż nadmierne nawadnianie.

Budowanie strefy korzeniowej w sposób opisany w tym artykule prowadzi do szybszego wzrostu, zdrowszej i większej masy korzeniowej oraz wyższych plonów. Należy jednak mieć przy tym na uwadze kilka rzeczy:

  • Przed zakupem zawsze sprawdzamy skład składników odżywczych, ich dawkowanie, właściwości i jakość podłoża dla strefy korzeniowej. Na przykład, włókno kokosowe ma inne właściwości niż gleba lub mieszanka bezglebowa i wymaga specjalnego programu nawożenia. Niektóre media dostępne na rynku zawierają nawozy, inne nie.
  • Perlit jest bardzo przydatnym dodatkiem do strefy korzeniowej, ale tylko ten gruboziarnisty, który najpierw przemywamy słodką wodą, ponieważ często jest pokryty kurzem. Podczas pracy z perlitem zawsze należy nosić maseczkę N-95, aby nie wdychać unoszącego się pyłu.
  • Obszar wokół łodyg roślin utrzymujemy wolne od perlitu i mediów strefy korzeniowej. Jeśli gleba lub perlit znajdują się zbyt wysoko lub zbyt blisko głównej łodygi, mogą zgnić lub doprowadzić do tego, że łodyga nie będzie odporna na złamanie.
  • Im rzadziej przesadzasz rośliny marihuany, tym lepiej. Problem tkwi w tym, że każde przesadzenie powoduje dla rośliny niepotrzebny stres, narusza jej korzenie i spowalnia wzrost. Lepiej jest od razu wsadzić sadzonki do tak dużej doniczki, w której roślina będzie rosła aż do zbiorów.
  • Po przesadzeniu do dużej donicy lepiej jest bezpośrednio podlać bryłę korzeniową sadzonki i obszar wokół niej, zamiast najpierw zakryć korzenie glebą i dopiero podlać całość, ponieważ wtedy szybko dochodzi do tego, że roślinę przelewamy. Kiedy sadzonka ma już kilka par liści, zwiększamy nieco promień podlewania i w ten sposób uczmy korzenie, aby rosły poziomo i pionowo, aby wypełnić doniczkę.
  • Układanie warstw gleby lub mieszanki bezglebowej jest jak ukrywanie składników odżywczych, które korzenie roślin znajdą, jeśli dokopią się wystarczająco głęboko. Dolna warstwa zawiera dodatkowo fosfor i potas, które docierają do korzeni w fazie kwitnienia, pierwiastki te wspierają produkcję kwiatów. Górna warstwa zawiera stosunkowo więcej azotu, ponieważ rośliny potrzebują go w pierwszych tygodniach wzrostu.
  • Zawsze warto też zapytać producentów nawozów o zastosowanie ich asortymentu. Szczegóły takie jak wielkość doniczki, rodzaj podłoża w strefie ukorzeniania i wzrost powinny być opisane tak, aby można było uzyskać informacje na temat prawidłowego dawkowania.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com