Jaka Ziemia, Rodzaje Podłoża i Ich pH

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

Rodzaj gleby, ziemi, podłoża ma decydujący wpływ na rośliny. Wszystkie rośliny pobierają z niej składniki mineralne, wzrastają, by stać się częścią łańcucha pokarmowego. Najważniejsze dla wzrostu roślin są zawarte w glebie składniki mineralne. Konopie nie są wyjątkiem i też muszą mieć odpowiednia ziemię.

Żyjemy w czasach, w których człowiek bez trudu potrafi wzbogacić podłoże, dostarczając roślinom najważniejszych pierwiastków chemicznych. Dzięki poznaniu procesów zachodzących w roślinie stworzone zostały rozmaite sposoby uprawy, od upraw w glebie, przez mieszanki składników glebowych (nawet sztucznych spulchniaczy piankowych), po uprawy hydroponiczne, kiedy zamiast gleby wykorzystuje się wodę wymieszaną ze składnikami odżywczymi.

W tym artykule zostaną opisane najważniejsze podłoża w uprawie konopi indyjskich. Niewątpliwie najprostszym, najbardziej naturalnym i wykorzystywanym niemal we wszystkich uprawach marihuany jest podłoże zrobione z ziemi i dodatków do niej, takich jak torf, kompost czy wermikulit.

Jest wiele typów i odmian podłoża. Często wzbogaca się je o różne składniki, by wspomagać rozwój roślin i zapewnić im należytą ilość składników odżywczych. W przeciwieństwie do upraw na dworze, w uprawach wewnętrznych można w większym stopniu kontrolować glebę i zapewniać roślinie doskonałe warunki wzrostu.

Różnego Rodzaju Podłoża

Poniżej lista najważniejszych substratów służących do sporządzania podłoża:

Torf – wyróżnia się torf wysoki i niski. Wysokie są mniej rozłożone, mają kwaśny odczyn (pH ok. 4). Niskie są bardziej rozłożone, ale za to mają wyższy odczyn, od 4 do 8 pH. Torf stosuje się głównie do napowietrzania gleby, staje się ona dzięki temu bardziej przepuszczalna. Do roślin uprawianych w pojemnikach najlepiej nadaje się torf wysoki; należy przy tym pamiętać o odkwaszeniu gleby, gdyż na pewno obniży on jej odczyn. Można również zakupić torf wysoki odkwaszony wapnem. Taki torf ma odczyn neutralny (pH 7), przez co doskonale nadaje się do uprawy konopi.

Włókna kokosowe – doskonale spulchniają glebę, mają sporą pojemność wodną i łatwo się nawadniają. Odczyn w okolicach pH 6. Zawierają dużo potasu, sodu oraz chloru. Należy kupować tylko te lepszej jakości, dobrze przepłukane, i tylko w dobrych sklepach ogrodniczych.

Perlit – produkt pochodzenia wulkanicznego. Nie dostarcza składników odżywczych i nie zmienia odczynu gleby, ale za to doskonale spulchnia glebę, dostarczając korzeniom dużą ilość powietrza. Służy również do ukorzeniania sadzonek.

Wermikulit – raczej niestosowany z uwagi na szybkie ubijanie się w podłożu po podlaniu. Ma jednak dużą pojemność wodną, zapobiegając przesuszaniu rośliny.

Polistyren – to nic innego, jak styropian. Jest tani, lekki i doskonale spulchnia glebę. Stosowany jako zamiennik perlitu.

Piasek – odprowadza nadmiar wody przy zbitych glebach.

Ziemia polna – nie stosuje się jej do upraw wewnętrznych. Zawiera nasiona chwastów i innych niechcianych roślin, które mogą z niej wyrosnąć.

Kompost – jest zasobny w składniki pokarmowe. Większe części wchłaniają wodę i zapobiegają zasuszaniu gleby. Kwaśny odczyn ma kompost uzyskany z iglaków. Kiedy stosuje się kompost, nie ma potrzeby mocno nawozić gleby, gdyż wszystkie składniki odżywcze są w nim zawarte. Dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.

Keramzyt – produkt wypalenia gliny. Zwiększa pojemność powietrzną i wodną podłoża, wspomaga odprowadzanie wody.

Ziemia kwiatowa – jest to kupna ziemia, doskonała do upraw roślin w pojemnikach. Growerzy i hodowcy zalecają ją, gdyż ma najwięcej składników odżywczych, nie jest droga, a jej odczyn jest podany na opakowaniu, przez co nie kupuje się ani za kwaśnej, ani zbyt zasadowej. Jest zmieszana z wysokiej jakości substratami. Dostępna w każdym sklepie ogrodniczym. Do uprawy konopi powinna mieć pH 6-7. Jest wiele odmian takiej ziemi, dobrym wyborem dla growera jest próchnica (Humus), gdyż zawiera wiele niewypłukiwanych przez deszcze składników mineralnych.

Obornik – nawóz naturalny. Składa się z kału i moczu zwierząt wymieszanego ze ściółką. Jest kilka rodzajów obornika, doskonałym wyborem dla hodowcy jest suszony obornik kupiony w sklepie ogrodniczym. Można również stosować świeże krowie odchody bądź przekompostowany obornik. Kupny ma podane pH, dzięki czemu nie grozi nam nadmierne zakwaszenie ziemi. Jest też najłatwiej dostępny. Niektórzy growerzy stosują suszony krowi kał. W świeżym oborniku znajduje się gnojówka, która ma bardzo kwaśny odczyn, ale zmieszana z wodą jest doskonałym i tanim naturalnym nawozem. W oborniku zawarte są wszystkie składniki odżywcze niezbędne do wzrostu roślin, dlatego rolnicy polecają jego stosowanie.

Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem jest użycie do uprawy ziemi kwiatowej. Warto jednak wymieszać ją z innymi substratami, uzyskując doskonałe połączenie składników odżywczych, dostępu do powietrza, przepuszczalności wody oraz odkładania zapasów wodnych w glebie.

Jak Zrobić Własne Podłoże

Poniżej znajdują się dwa przepisy na uzyskanie podłoża do uprawy konopi w pojemnikach, wykorzystywane i polecane przez growerów:

Przepis 1:

  • 2 części ziemi kwiatowej,
  • 1 część odkwaszonego torfu,
  • 0,5 części perlitu, wermikulitu bądź polistyrenu,
  • 0,1 części suszonego obornika.

Przepis 2:

  • 1,5 części ziemi kwiatowej,
  • 1 część odkwaszonego torfu,
  • 0,5 części kompostu,
  • 0,5 części keramzytu bądź polistyrenu.

Po zrobieniu mieszanki hodowca powinien odczekać kilka godzin i sprawdzić jej pH. Jeżeli jest za kwaśna, należy dodać dolomitu bądź wapna – łyżką, by nie zaaplikować ich za dużo.

Odczyn gleby mierzy się w jednostkach pH. A ten może być kwaśny, neutralny bądź zasadowy. Przy uprawie konopi odczyn powinien być neutralny lub lekko kwaśny, czyli w przedziale 5,5-7 pH.

Roślina, tak jak każdy żywy organizm na tej planecie, pobiera składniki odżywcze do procesów życiowych, a oddaje do gleby produkty przemiany materii. A te mogą powodować, że odczyn będzie się zmieniał. Dlatego grower przynajmniej raz na tydzień sprawdza, czy pH jest odpowiednie. Jeżeli się zmienia, trzeba reagować.

Należy dodać, że gleba będzie miała bardzo podobny odczyn do odczynu roztworu, którym się ją podlewa. Dlatego sprawdza się również pH roztworu przed podlaniem.

Do sprawdzania odczynu służą listki bądź drogie elektroniczne mierniki. Są również inne mierniki, z płynem lub tabletkami. Dostępne są w sklepach ogrodniczych.

W przypadku zmiany pH można zastosować metody przywracania właściwego odczynu.

Kiedy Odczyn Jest Zbyt Kwaśny (pH <5)

Potrzeba wapna (bądź dolomitu) ze sklepu ogrodniczego. Przy każdym podlewaniu dodaje się wapno, ale w niewielkich ilościach, a następnego dnia sprawdza odczyn. I tak do czasu, aż pH się unormuje do poziomu 5,5-6,5.

Istnieją również specjalne środki zwiększające pH, dodawane do roztworu, którym podlewa się glebę.

Kiedy Odczyn Jest Zasadowy (pH >7)

By go zmienić, potrzeba czegoś kwaśnego. Może być mielona kawa, skórki cytryny bądź kwaśny nawóz (np. gnojówka). Dodaje się je do gleby w niewielkich ilościach podczas podlewania, następnego dnia sprawdza się pH i postępuje tak do czasu, aż pH spadnie. Nie można z tym przesadzić, by nie popalić korzeni.

Można zastosować specjalne środki zmniejszające pH gleby, które dolewa się wraz z roztworem do podlewania.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com