Jakie Doniczki Wybrać?

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

Jakie donice lub też pojemniki wybrać do swojej hodowli marihuany?

Każdy początkujący hodowca zastanawia się jakie wybrać pojemniki do swojej uprawy. Dokładnie jakiej wielkie i jakich wymiarów donice kupić żeby rośliny dobrze rosły. Czy może wysokie a wąskie a może szerokie a niski, oto jest dylemat. W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie doniczki dobrać do uprawy.

Zacznijmy może od początku. Najpierw należy wykiełkować nasiona marihuany, które zakupimy w odpowiednim sklepie. Informacje jak poprawnie kiełkować nasiona znajdziesz w tym artykule: Sposoby Kiełkowania Nasion Marihuany.

Po wykiełkowaniu nasion można zrobić sadzonkę w małym pojemniku, np. plastikowym kubeczku z dziurą drenażową na dnie. Ale nie jest to sposób zalecany przy profesjonalnej uprawie, gdyż podczas przesadzania można wstrzymać wzrost rośliny, a nawet spowodować jej śmierć. Dlatego sadząc w warunkach wewnętrznych, można nasiona od razu po wykiełkowaniu umieścić w większych donicach.

Odpowiednia pojemność donic

Konopie mają duże korzenie, dlatego umieszcza się je w donicach o pojemności 5-10 litrów. Kupując donice, należy zaopatrzyć się w takie, które mają dziury perforacyjne (Drenażowe) na dnie, gdyż tamtędy będą odprowadzały nadmiar wody. Trzeba dokupić do nich podstawki. Kiedy podleje się rośliny zbyt obficie, woda ścieknie do podstawki, którą następnie trzeba opróżnić.

I tak, przez okres wzrostu wegetatywnego, konopie będą rosły dobrze w 5 litrowych donicach. Kiedy przełączy się oświetlenie na kwitnienie i rozpozna już płeć, usuwa się męskie rośliny (Ale tylko wtedy jeśli uprawiamy rośliny z nasion regularnych. Kiedy uprawiamy rośliny z nasion feminizowanych, wtedy zawsze będziemy mieli żeńskie osobniki). Cały czas obserwujemy rośliny i donice, kiedy widać u nich przerost korzeni (białe korzenie wystające z otworów do odprowadzania wody w doniczce), przesadza się je do większych doniczek. W zależności od rozmiarów boxa umieszcza się je w co najmniej dziesięciolitrowych donicach. Hodowcy często przesadzają rośliny do 30 litrowych donic, w których rosną naprawdę wielkie, dając większe plony. Należy pamiętać że roślina „przyduszona” w za małej donicy nie da dużych plonów, wyrośnie jako mały, chudy kikut.

Jakich rozmiarów wybrać donice

W tej kwestii najistotniejszą rolę grają wymiary naszego namiotu uprawowego (Boxa). W zależności czy jest on niski z dużą powierzchnią, wtedy dobieramy niższe doniczki, ale szersze. A jeśli mamy boxa wysokiego z niewielką powierzchnią, wtedy wybieramy doniczki wąskie ale wysokie.

Musimy pamiętać że nigdy nie dostosujemy growboxa do doniczek. Można ewentualnie dostosować donice do boxa.

Jeżeli ma się w planach uprawę roślin w donicach 10 litrowych na okres kwitnienia, gęsto umieszczając je w boxie, to oblicza się, ile wejdzie ich do środka. W tym celu trzeba znać rozmiar donicy (jej średnicę). I tak na przykład 10 litrowa donica okrągła ma wymiary 25 cm średnicy na 25 cm wysokości. Jeżeli ma się box o wymiarach 1×1 m, to do środka wejdzie 4×4=16 donic, ciasno ściśniętych. I tyle można zmieścić w środku roślin (maksymalnie).

Jeżeli chce się zastosować metodę SOG, to odpowiednio oblicza się, ile doniczek, np. 2 litrowych, wejdzie do boxa.

I tak należy postępować w przypadku każdego namiotu do uprawy. Na początku robi się plan, jak będzie wyglądała uprawa, rozmieszczenie doniczek do wymiarów boxa. A później wiedząc jakie są nam potrzebne donice, idziemy do sklepu ogrodniczego i je kupujemy. Nigdy nie robimy tego na odwrót, bo może się okazać że doniczki nie będą pasowały do naszego growboxa. Należy przy tym mieć na uwadze że rośliny rosną i lampy na początku muszą być na takiej wysokości (z zapasem), żeby później w miarę wzrostu roślin można było je podwyższać.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com