Nadtlenek Wodoru, Czyli Woda Utleniona w Uprawie Roślin Konopi

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Nadtlenek wodoru w postaci rozcieńczonej jest bezbarwnym, w znacznym stopniu stabilnym związkiem ciekłym składającym się z wodoru i tlenu. Jest to słaby kwas i bardzo silny utleniacz w stosunku do większości substancji i gwałtownie reaguje z substancjami takimi jak miedź, mosiądz, jodek potasu, przez co działa jako silny środek wybielający i dezynfekujący. W postaci silnie skoncentrowanej jest nawet używany jako paliwo rakietowe. Nadtlenek wodoru jest często dostępny w handlu w postaci 3% roztworu wodnego, czyli jako znana wszystkim woda utleniona. Ale co to ma wspólnego z uprawą konopi?

Woda utleniona, jak już wspomniano, jest głównie uważana za skuteczny środek dezynfekujący i wybielający w gospodarstwie domowym. Wiele osób nie wie jednak, że może ona być również przydatna dla roślin i w ogrodzie. Dzięki niej można zaoszczędzić pieniądze i czas. Odpowiednio rozcieńczona woda utleniona ma wiele zastosowań zarówno w ogrodzie, jak i w gospodarstwie domowym. W przeciwieństwie do zwykłej wody, nadtlenek wodoru posiada dodatkowy atom tlenu, który rozpada się i uwalnia cząsteczkę wody. Ten dodatkowy atom tlenu sprawia, że nadtlenek wodoru jest skutecznym i użytecznym składnikiem w naszym ogrodzie. Dostarcza roślinom dodatkowego tlenu i jednocześnie napowietrza glebę, uwalniając tlen.

Zastosowanie Nadtlenku Wodoru w Uprawie

Woda utleniona ma wszechstronne zastosowanie w uprawie roślin. Można ją wykorzystywać do:

  • Zwalczania zgnilizny korzeni
  • Dezynfekcji nasion
  • Przyspieszenia kiełkowania
  • Zwalczania zakażeń grzybiczych
  • Ochrony przed szkodnikami
  • Zapobiegania i zwalczania zgnilizny bakteryjnej
  • Zwalczania chwastów

Wzór chemiczny nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej to H2O2 i jest on podobny do wzoru wody, czyli H2O. Związek chemiczny nie może być nazwany organicznym, ponieważ ani rośliny, ani zwierzęta nie wytwarzają go naturalnie w swoich komórkach. Niemniej jednak, stosowanie nadtlenku wodoru jest odpowiednie dla ogrodnictwa ekologicznego, ponieważ rozkłada się on ostatecznie na tlen i wodę i jest niezwykle przyjazny i bezpieczny dla środowiska.

Zwalczanie Zgnilizny Korzeni

Zgnilizna korzeni to bardzo uciążliwy problem w ogrodzie, a dla roślin konopi jest wręcz zabójcza. Do gnicia korzeni dochodzi poprzez nadmierne podlewanie wodą, która wypełnia wszystkie przestrzenie powietrzne w glebie. Korzenie nie mają już wystarczającej ilości tlenu i dosłownie duszą się. Ten brak powietrza może prowadzić do poważnych problemów, a nawet do śmierci rośliny już po 24 godzinach. Aby uratować rośliny konopi w tej sytuacji, można je podlewać roztworem wody utlenionej. Należy ją jednak wcześniej rozcieńczyć.

W 500ml wody rozrabiamy 4 małe łyżeczki 3% wody utlenionej. Nadtlenek wodoru zabija grzyby i może być stosowany do leczenia każdego rodzaju infekcji grzybiczej naszych roślin. Szkodliwe choroby powodowane przez grzyby bardzo osłabiają rośliny, ograniczają ich wzrost i zmniejszają lub uniemożliwiają zbiory. W przypadku mączniaka, rdzy i innych infekcji grzybiczych zaleca się również opryskanie dotkniętych roślin opisaną mieszanką. Ważne jest, aby zawsze używać właściwego rozcieńczenia. Zbyt duża dawka nadtlenku wodoru może spowodować poparzenie tkanek roślin. Dla pewności można najpierw zrobić test oprysku na małej powierzchni rośliny.

Woda Utleniona a Nasiona i Ich Kiełkowanie

Młode siewki są bardzo podatne na patogeny i mogą od nich szybko umrzeć, zanim jeszcze zdążą się prawidłowo rozwinąć. Można temu zapobiec poprzez wcześniejszą dezynfekcję nasion. Ostatnie badania naukowe wykazały, że nasiona namoczone w roztworze nadtlenku wodoru i wody mają wyższy wskaźnik kiełkowania niż inne nasiona.

Nadtlenek wodoru wspomaga nasionko w pęknięciu, przez co może ono wchłonąć więcej tlenu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Hortscience, stare nasiona kukurydzy namoczone w roztworze nadtlenku wodoru wykiełkowały ze znacznie wyższym wskaźnikiem kiełkowania (aż 95%) niż nasiona namoczone tylko w wodzie gazowanej (wskaźnik kiełkowania wynosił tu tylko 67%). Również w przypadku nasion marihuany wielokrotnie wykazano, że stosowanie nadtlenku prowadzi do znacznie wyższego wskaźnika kiełkowania i pozwala z wyprzedzeniem uniknąć chorób roślin.

Woda utleniona jest dostępna w aptekach oraz drogeriach w postaci 3% roztworu. Jeśli używasz tlenku wodoru właśnie w tej postaci, zmieszaj 1 część 3% nadtlenku (H2O2) z 5 częściami wody i mocz nasiona w tej mieszaninie przez 12 godzin. Następnie wyjmij nasiona z roztworu, opłucz je wodą destylowaną i posadź jak zwykle.

Efekt jest naprawdę zaskakujący: Nadtlenek wodoru pomaga nasionom szybciej kiełkować i wspomaga ich wzrost. Powodem tego jest fakt, że podczas rozkładu nadtlenku wodoru uwalniany jest tlen. Wysoka zawartość tlenu jest niezbędnym elementem w procesie kiełkowania nasion, a dodatkowy dopływ tlenu jest niezwykle korzystny. Niektórzy doświadczeni hodowcy używają również wyższych stężeń nadtlenku wodoru z krótszym czasem moczenia, aby przyspieszyć kiełkowanie.

Ponadto, aby pobudzić wzrost, a jednocześnie utrzymać z dala i ewentualnie zwalczyć patogeny, w ciągu pierwszego tygodnia można spryskiwać mieszaniną wody utlenionej (500ml wody i 30ml 3% wody utlenionej) zarówno sadzonki, jak i samo podłoże, w którym się znajdują.

Dezynfekcja Narzędzi

Nadtlenek wodoru jest skuteczny w zwalczaniu bakterii i patogenów. Czy to w pomieszczeniu uprawowym, czy w ogrodzie, można nim dezynfekować doniczki, pojemniki, nożyczki, łopaty, tace uprawowe i inne przedmioty. Do tego celu należy użyć nadtlenku wodoru o stężeniu 6-9%. Wystarczy w nim zanurzyć nożyczki lub skalpel przed cięciem sadzonek, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych patogenów do roślin.

Woda Utleniona Jako Nawóz

Możesz również użyć nadtlenku wodoru do wzmocnienia systemu korzeniowego roślin. Dzięki dodatkowej cząsteczce tlenu rośliny mogą lepiej przyswajać cenne minerały i składniki odżywcze zawarte w glebie.

Dodaj 1 łyżeczkę 3% wody utlenionej do 4 litrów wody i dokładnie wymieszaj. Następnie należy podlać nią rośliny lub użyć tej mieszanki w systemie hydroponicznym (wraz z normalnym programem nawożenia).

W systemach hydroponicznych dodatek nadtlenku wodoru pomaga utrzymać rośliny w zdrowiu. Ponadto system korzeniowy roślin korzysta z dodatkowego dopływu tlenu. Nadtlenek wodoru rozkłada się na wodę i tlen, nie pozostawiając toksycznych pozostałości. Dlatego jest uważany za znacznie bezpieczniejszy niż wiele innych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych.

Woda Utleniona w Walce Ze Szkodnikami

Nadtlenek wodoru w ogrodzie oraz w pomieszczeniu do uprawy pomaga zwalczać szkodliwe owady. Jest szczególnie skuteczny w walce przeciwko owadom ssącym, takim jak komary i pluskwy, ale jest również skuteczny na jaja i larwy szkodników ze względu na jego silne działanie utleniające. W tym celu należy rozrobić 30ml wody utlenionej o stężeniu 3% na 500ml wody i spryskać tym rośliny.

Ważne Wskazówki Dotyczące Stosowania Nadtlenku Wodoru

  • Zawsze używaj roztworu nadtlenku wodoru wieczorem lub gdy zgasną światła, ponieważ substancja chemiczna, po pierwsze, szybko rozkłada się w świetle słonecznym, a po drugie, aby uniknąć spalenia liści.
  • Należy pamiętać, że nadtlenek wodoru o stężeniu 10% niszczy wszystkie rośliny, z którymi wejdzie w kontakt. Dlatego należy zachować ostrożność podczas pracy z tak wysokim stężeniem i upewnić się, że nie ma kontaktu z roślinami.
  • Przy stosowaniu nadtlenku wodoru o stężeniu 10% należy używać rękawiczek i unikać dostania się go do oczu. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością zimnej wody.
  • Na rośliny zawsze używaj odpowiednio rozcieńczonego nadtlenku wodoru i upewnij się, że używasz też odpowiedniej dawki, aby zapobiec uszkodzeniu roślin.
  • Należy pamiętać, że nadtlenek wodoru w postaci stężonej wybiela! Unikaj jego kontaktu z odzieżą, meblami i innymi przedmiotami.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com