Najważniejsze Choroby Roślin Konopi i Jak Je Zwalczać
Konopie są często uprawiane w dużych kulturach. Wiąże się to z poważnym problemem, polegającym na tym, że monokultury mogą stać się znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju choroby.
Infekcja grzybicza w monokulturze może rozprzestrzeniać się bardzo szybko, ponieważ między poszczególnymi roślinami nie ma innych roślin, które mogłyby działać jako rodzaj naturalnej bariery.
Ci, którzy uprawiają konopie, powinni być w stanie bez wątpienia zidentyfikować główne choroby atakujące ich rośliny. Działając odpowiednio wcześnie, można usunąć zakażone rośliny, podjąć środki zaradcze i uratować uprawę.
Grzyby Fusarium
Fusarium to rodzaj grzybów, które występują w glebie i atakują przede wszystkim korzenie. Co ciekawe, ta infekcja nie występuje w uprawach wodnych. Grzyb może rozmnażać się tylko w glebie. Jeśli roślina wygląda na bardzo zwiędłą, a niedobór wody najwyraźniej nie jest tego przyczyną, to powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Bardzo często, w przypadku pozornie bezpodstawnego więdnięcia roślin przyczyną są właśnie grzyby fusarium. W przypadku zaawansowanego zakażenia wskazówką mogą być zgniłe miejsca na łodygach i pojedyncze brązowe liście. Sprzyjające dla rozprzestrzeniania się tego grzyba jest zbyt wysoka wilgotność i brak cyrkulacji powietrza.
Jako natychmiastowy środek zaradczy należy oczywiście usunąć zarażoną grzybem doniczkę lub roślinę i zapewnić wielogodzinną wymianę powietrza w growroomie, aby utrzymać stężenie wszelkich innych zarodników grzybów w powietrzu na jak najniższym poziomie. Oprócz ogólnych środków higienicznych najlepszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się fusarium jest użycie pożytecznych grzybów. W sklepach ogrodniczych można kupić produkty zawierające rodzaj grzyba o nazwie trichoderma. Produkt ten jest mieszany z glebą i może w ten sposób, jak w przypadku probiotyku w ludzkim jelicie, zapewnić, rozprzestrzenianie się tych pożytecznych grzybów, podczas gdy fusarium są niwelowane.
Mączniak
Pleśń to dokładnie dwie różne infekcje grzybicze, które charakteryzują się białą warstwą na liściach. Można rozróżnić prawdziwą i fałszywą pleśń. Prawdziwa pleśń jest wywoływana przez grzyby workowce i może szybko rozprzestrzeniać się w obrębie uprawy. Jego rozprzestrzenianiu się sprzyja nadmierna wilgotność i wahania temperatury. Sprawdzonym sposobem zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się jest praca z osuszaczem powietrza. W przypadku inwazji mączniaka prawdziwego warto spróbować spryskać roślinę mieszaniną mleka i wody w proporcji 1:10.
Fałszywa pleśń jest spowodowana przez rodzaj grzybów jajecznych i, w przeciwieństwie do prawdziwej pleśni, nie można jej zetrzeć z liści. Fałszywa pleśń jest zwykle jeszcze bardziej agresywna i szybko prowadzi do więdnięcia rośliny. Podobnie jak prawdziwa pleśń, pleśń fałszywa szczególnie powstaje i rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, dlatego oprócz usunięcia zakażonej rośliny należy również jako środek natychmiastowy zastosować redukcję wilgotności powietrza.
Domowym lekarstwem na mączniaka prawdziwego jest opryskiwanie zakażonej rośliny wywarem ze skrzypu polnego, zwanego również cyną. Ponadto, w handlu można kupić produkty, które zawierają mieszaninę wapna i siarczanu miedzi. Dzięki temu można zwalczyć pleśń, jeśli zostanie ona odpowiednio wcześnie wykryta. Niektóre dostępne w handlu środki grzybobójcze są skuteczne przeciwko obu odmianom pleśni.
Gronowiec Szary / Szara Pleśń
Jako szara pleśń lub botrytis, określa się masywną inwazję pleśni, która atakuje kwiaty roślin konopi i może być wywołana przez różnego rodzaju grzyby pleśniowe. Szara pleśń może być między innymi następstwem niekontrolowanego mączniaka. Choroba ta jest szczególnie uciążliwa, ponieważ w krótkim czasie może masowo pokryć pleśnią kwitnący kwiat, a w dalszej kolejności powoduje jego śmierć. Dlatego szara pleśń jest również nazywana zgnilizną kwiatów. Kwiaty zaatakowane przez pleśń w żadnym wypadku nie powinny być spożywane, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne nawet u zdrowych osób.
Roślinę dotkniętą szarą pleśnią można uratować tylko wtedy, gdy infekcja zostanie wykryta bardzo wcześnie. Pierwsze oznaki szarej pleśni powinny być usunięte na bardzo dużym obszarze, wtedy istnieje pewne prawdopodobieństwo, że grzyb się nie rozprzestrzeni. Po usunięciu zainfekowanych części roślin wszystkie używane narzędzia należy wysterylizować, a wilgotność powietrza obniżyć do poziomu poniżej 50 %.
Szara pleśń jest szczególnie powszechna w uprawie outdoor, gdy zmiana pogody powoduje, że roślina, wcześniej niż oczekiwano, jest narażona na dużą wilgoć i zimno. Wtedy szczególnie odmiany o bardzo gęstych pąkach kwiatowych są najbardziej wrażliwe, ponieważ pleśń może się tam najlepiej rozprzestrzeniać.
Werticilioza, Czyli Grzyb Verticillium
Jest to zakażenie grzybicze wywołane przez rodzaj grzyba o nazwie verticillium. Charakterystyczną cechą inwazji tego grzyba jest żółto-brązowe przebarwienie liści i silne więdnięcie rośliny. Temu szkodliwemu grzybowi szczególnie sprzyjają zbyt wilgotne i bogate w składniki odżywcze podłoża. Ze względu na to, że już wybuchła forma więdnięcia jest trudna do zwalczenia, zaleca się podjęcie środków zapobiegawczych. Obejmuje to na przykład stosowanie sterylizowanej gleby jako podłoża oraz zapewnienie dobrej wentylacji i drenażu za pomocą drenażu umieszczonego na dnie doniczki. Wyniki badań sugerują, że wprowadzenie pożytecznych grzybów, takich jak trichoderma, może zatrzymać rozprzestrzenianie się grzyba verticillium.
Wirusy Mozaiki
Jest to grupa wirusów, z których najczęściej występuje wirus mozaiki tytoniu i wirus mozaiki konopi. Genetycznie spokrewniony z nimi jest również odkryty dopiero w 2021 roku kryptowirus konopi. Wirusy te są gatunkiem bardzo trwałym i odpornym na temperaturę. Objawy są często niespecyficzne i mogą być mylone z niedoborem składników odżywczych. Na liściach często pojawia się utrata koloru i naprzemiennie jasne i ciemne miejsca.
W dalszej kolejności liście stają się coraz bardziej nierówne. Ponieważ wirusy te są często przenoszone przez mszyce i komary, zwalczanie tych szkodników jest ważnym środkiem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się wirusa. Zainfekowane rośliny można czasami uratować poprzez spryskiwanie 1% roztworem podchlorynu sodu.
Utajony Wirus Chmielu (Hop Latent Virus, Hplv)
Ten stosunkowo niedawno odkryty wirus atakuje chmiel, ale ponieważ chmiel jest bardzo blisko spokrewniony z konopiami, wirus w pewnym momencie przeskoczył na konopie. Wirus chmielu objawia się przede wszystkim ogromnym spadkiem plonów. Pąki kwiatowe pozostają małe bez wyraźnego powodu, ich zapach jest znacznie mniej intensywny, a produkcja kannabinoidów może być znacznie ograniczona.
Transmisja odbywa się czysto mechanicznie, na przykład za pomocą narzędzi lub mogą przenieść go także mszyce. Ponieważ ten wirus jest stosunkowo nowy, nie ma aktywnych środków zaradczych. Ryzyko to można zminimalizować, jeśli hoduje się rośliny z nasion pochodzących z upraw, które wydają się być wolne od wirusa. Przeniesienie wirusa przez nasiona jest najbardziej nieprawdopodobne.
0 komentarzy