Parapetowa i Niskobudżetowa Uprawa Marihuany
Jak Tanio i Skutecznie Uprawiać Rośliny Konopi Indyjskich na Indoor
Uprawa roślin konopi indyjskich, wbrew pozorom, jest prosta i do tego może być też tania, jeśli wiemy jak to zrobić. Roślina konopi jest wytrzymałą rośliną, która nie jest bardzo wymagająca. Jej uprawianie nie jest trudne, za to sztuką jest wydobycie jej całego potencjału wzrostu.
Uprawa niskobudżetowa: Tak zwana uprawa parapetowa pokazuje zainteresowanym growerom, że nawet przy minimalnych środkach można uprawiać roślinę w domu, czy też na balkonie. Jeśli nie oczekujesz optymalnych wyników i dobrze się bawisz obserwując rosnącą roślinę, możesz to zrobić nawet bez lamp LED, specjalistycznego growboxa i mega-boostera.
Co Oznacza Uprawa Niskobudżetowa Lub Uprawa Parapetowa?
Z pewnością nie raz słyszałeś o parapetowej bądź niskobudżetowej uprawie roślin marihuany i sam zastanawiałeś się, jak wyhodować rośliny nie tracąc na tym sporej gotówki. Jak wiadomo, specjalistyczny sprzęt do uprawy indoor jest bardzo kosztowny. Jednak istnieje sposób na to, aby nie wydać kroci i mimo to móc cieszyć się wspaniałą marihuaną. W tym artykule zajmiemy się omówieniem kwestii, na czym polega uprawa parapetowa. Chodzi tu o niewielką liczbę roślin, które, jak sama nazwa wskazuje, są hodowane na parapecie.
Uprawa niskobudżetowa sprawia, że rośliny nie osiągają zbyt dużych rozmiarów i dlatego plony są raczej niskie lub umiarkowane. Dla samozaopatrującego się growera o niskich wymaganiach i niskim zużyciu, uprawa parapetowa może okazać się przydatna. Jeśli chcesz nabrać wprawy, aby w przyszłości bardziej profesjonalnie zając się uprawą roślin marihuany, to uprawa niskobudżetowa zdecydowanie zaoferuje Ci pewne korzyści. Jeśli jednak oczekujesz maksymalnych zbiorów, to taką metodą uprawy będziesz rozczarowany.
Jak i Dlaczego Działa Uprawa Parapetowa?
Uprawa parapetowa wykorzystuje fakt, że roślina marihuany zajmuje całą przestrzeń, którą ma do dyspozycji. W pierwszych dniach swojego życia wkłada ona energię do zakorzenienia się. Następnie przechodzi w fazę wzrostu, kiedy jednocześnie rośnie i dalej wkłada energię w ukorzenienia, tak długo, aż nie będzie to już dla niej możliwe. Punkt ten osiąga się wtedy, gdy doniczka jest całkowicie zapełniona korzeniami. Od tego momentu roślina poświęca swoją energię wyłącznie na rozwój swojej nadziemnej części, a później na tworzenie kwiatów.
Przy uprawie parapetowej używa się bardzo małych doniczek, aby wykorzystać tę cechę: w małej doniczce korzenie przestają rosnąć już po krótkim czasie, ponieważ nie mają już miejsca do dalszego wzrostu. Dzięki temu rośliny nie rosną zbyt duże i można je postawić na parapecie lub innym miejscu blisko okna.
Uprawa Niskobudżetowa, Czyli Jak Każdy Kiedyś Zaczynał
Ze względu na niewielkie rozmiary roślin, system korzeniowy jest wystarczający, aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że rośliny o tak małej strukturze korzeni są bardzo wrażliwe na przenawożenie lub zbyt przesadne nawodnienie. Nawet jeśli rośliny pozostaną małe, przeżyją swój zwyczajowy cykl i rozkwitną przy krótszym czasie naświetlania. Czasy zmian są tutaj takie same jak na zewnątrz, ponieważ używa się tego samego źródła światła.
Na Co Zwrócić Uwagę Przy Uprawie Parapetowej?
Nawet jeśli uprawa parapetowa wydaje się stosunkowo prosta, to jest kilka rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tych miniaturowych roślin.
Doniczki
Jak już wspomniano, doniczki powinny być jak najmniejsze i smukłe, a jednocześnie wytrzymałe, aby nie mogły się przewracać. Zaleca się więc pojemność około 2 litrów. Kto chce pójść o krok dalej, może skorzystać z airpotów.
Doniczki te mają specjalny kształt i wiele otworów w bokach, co zapewnia optymalne ukorzenienie. W tych doniczkach korzenie wyrastają z otworów i natychmiast kierują się z powrotem w stronę doniczki po wystawieniu na działanie światła.
Podłoże Uprawowe
Kolejnym ważnym punktem jest podłoże uprawowe, w którym rośliny powinny się rozwijać. Najlepiej używać już lekko nawożonej gleby. Należy unikać stosowania dodatkowego nawozu, zwłaszcza na początku. Zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić roślinie, ponieważ nie wytworzyła ona jeszcze wystarczającej masy korzeniowej, aby przetworzyć wszystkie składniki odżywcze. Pamiętaj, że ma do dyspozycji tylko 2 litry ziemi.
Włókno kokosowe jako substrat odradza się z dwóch powodów: zbyt szybko wysycha i trzeba samemu zaopatrzyć je w składniki odżywcze, co przy tak małej wielkości roślin może być grą zręcznościową nawet dla zaawansowanych growerów.
W przeciwnym razie gleba jest taka sama jak w przypadku każdej uprawy: gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra i podlewać tylko w razie potrzeby.
Nawadnianie
Przy uprawie parapetowej najlepiej sprawdzać wilgotność ziemi każdego dnia, zwłaszcza jeśli odbywa się ona w pobliżu grzejnika. Ze względu na małe doniczki ziemia może przechowywać mniej wody. Szczególnie w bardzo słoneczne i upalne dni takie małe naczynia mogą szybko wysychać. Dlatego zaleca się stosowanie nawadniania półautomatycznego.
Chodzi o tak zwane kule nawadniające, czyli magazynowanie wody. Są to pręty ceramiczne lub szklane z kulką na wierzchu. Napełnia się ją wodą, umieszcza w ziemi i stopniowo wypuszcza wodę do ziemi. W ten sposób można uniknąć całkowitego wyschnięcia gleby.
Światło
Uprawa niskobudżetowa polega na korzystaniu z tego samego źródła światła co uprawa outdoor, czyli słońca. Z tego również powodu w przypadku uprawie na parapecie można planować uprawę z typowym oknem czasowym dla rośliny konopi: czyli wzrost od wiosny do późnego lata, a kwitnienie od późnego lata do jesieni. Okres kwitnienia może być nieco krótszy, ponieważ rośliny mają mniej masy kwiatowej do dojrzewania niż duża roślina konopi indyjskich.
W zależności od tego, gdzie znajdują się nasze rośliny, można je wspomóc lampą do uprawy. To nie musi być lampa indoorowa jak mocna lampa MHL/NDL, ale może być tanią diodą LED zakupioną przez internet.
Mniejsze rośliny i tak tolerują mniej światła, a głównym celem jest zapewnienie wymaganych godzin światła (wzrost 18, kwitnienie 12 godzin światła). Jeśli rośliny i tak dostają wystarczającą ilość światła, nie należy używać lampy. Należy pamiętać, że jaskrawo świecąca lampa w oknie może przyciągnąć uwagę.
Pamiętaj, że w czasie odpoczynku, czyli podczas fazy ciemnej, pomieszczenie powinno być całkowicie ciemne. Rośliny stojące przy oknie mogą dostawać światło z zewnątrz (latarnia uliczna, bilbord, itp.). Możesz pomóc roślinkom zdejmując ją na noc z parapetu.
Klimat – Temperatura i Powietrze
Zwykle nie należy się przejmować temperaturą, jeśli utrzymujemy w mieszkaniu/pokoju stałą temperaturę pokojową. Jednak w bardzo słoneczne dni należy pamiętać, że tuż przy szybie może być bardzo gorąco. Istnieje ryzyko wyschnięcia gleby, a nawet rośliny.
Dlatego w słoneczne dni należy wietrzyć pokój. W ten sposób do roślin dociera nie tylko potrzebny tlen: przy lekkim wietrze rośliny poruszają się tam i z powrotem, wzmacniając w ten sposób swój główny pień i pędy boczne. Ale uważaj, szczególnie w okresie kwitnienia rośliny bardzo intensywnie pachną i mogą przyciągnąć uwagę innych.
Również przy uprawie niskobudżetowej można pomyśleć o małym wentylatorze, który zapewni większy ruch powietrza i zapewni roślinom wytworzenie stabilnych łodyg. Podczas uprawy niskobudżetowej z pewnością nie mamy pieniędzy na filtr z węglem aktywnym, a i tak ma to sens tylko w zamkniętym pokoju bądź w growboxie.
Niewidoczność
Z wietrzenia pomieszczenia przechodzimy do jednej z wad uprawy parapetowej: niewidoczność. Niestety, ten rodzaj uprawy nie jest najlepszy jeśli chcemy, aby nasze rośliny pozostały niezauważone. Do większości okien można bez problemu zajrzeć z zewnątrz.
Im bardziej próbujesz zablokować widok roślin z zewnątrz, tym bardziej kradniesz im potrzebne światło. W większości przypadków tylko bardziej rzuca się to w oczy: cienka zasłona z czarną sylwetką konopi lub bambusowa mata za oknem przyciągają uwagę.
Optymalne są okna wychodzące w kierunku, z którego nikt nie może zajrzeć do środka, np. gdy naprzeciwko jest jezioro lub własne podwórko. Należy jednak powiedzieć, że ten rodzaj uprawy jest bardziej przeznaczony dla krajów, w których uprawa konopi indyjskich jest legalna.
Odmiany
Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę parapetową i jednocześnie niskobudżetową to odpowiednio musimy wybrać tylko jedną odmianę. Najlepiej jest wybrać taką odmianę, która będzie rosła małych rozmiarów, będzie miała krótki okres kwitnienia i będzie łatwa w uprawie.
Zasadniczo przy uprawie na parapecie można również zastosować odmiany automatycznie kwitnące. Automaty to mały cud natury. Pierwotnie pochodzą z północnych regionów i wywodzą się z gatunku o nazwie Ruderalis. Największą zaletą tej odmiany jest to, że nie rośnie i nie kwitnie tak, jak rośliny pełnosezonowe, czyli fotoperiodyczne.
Zwykle roślina konopi rosnąca na dworze jest w fazie wegetacji od wiosny do późnego lata i kwitnie jesienią. Wynika to z liczby godzin świetlnych: latem słońce świeci dłużej. Jesienią jest mniej godzin, a roślina zdaje sobie sprawę, że zbliża się koniec roku. Następnie wkłada całą energię w kształtowanie i dojrzewanie swoich kwiatów.
Nie dzieje się tak w przypadku odmian automatycznych: mają one swój wewnętrzny zegar, który zaczyna się od kiełkowania nasion, a następnie przechodzi z fazy wegetacji do kwitnienia bez wpływu godzin świetlnych. I to w imponującym tempie, trwającym niekiedy zaledwie 50 dni od wysiania nasiona do zbiorów. Jest to korzystne dla uprawy parapetowej, ponieważ można założyć, że rośliny będą miały zbyt mało światła i będą dobrze znosić pochmurne dni.
Dla Ekspertów: Od Uprawy Niskobudżetowej Do Stworzenia Drzewka Bonsai
Szczególnie interesującą, ale również trudną do opanowania sztuką uprawy niskobudżetowej jest stworzenie drzewka bonsai. Jest to małe miniaturowe drzewko z grubymi korzeniami, osadzone w małej doniczce z ziemią lub kamieniami. Słowo bonsai pochodzi z języka japońskiego i oznacza sposób, w jaki utrzymuje się drzewo lub roślinę małymi i zdrowymi.
Uprawa parapetowa jest stosunkowo bliska tego rodzaju wzrostu, ale uprawa bonsai z rośliny konopi wymaga dużo cierpliwości i umiejętności, tak jak w przypadku drzewka bonsai. Roślina konopi musi być utrzymywana w fazie wzrostu przez bardzo długi czas (kilka miesięcy) i jednocześnie trenowana.
Trening polega na związywaniu pędów bocznych i odcinaniu pędów głównych. Częściowo stosuje się również mainlining, przy czym pędy boczne są rozmieszczone na całej szerokości doniczki poprzez wiązanie. Aby wyleczyć powstające przy tym minimalne rany, roślina potrzebuje przedłużonej fazy wegetacji.
Ponieważ takie metody treningowe wymagają doświadczenia, w przypadku tworzenia bonsai wymagają one wyraźnej wiedzy specjalistycznej, co wynika z niewielkich rozmiarów rośliny, a tym samym z większego ryzyka. Ponadto projekt ten nie działa w przypadku wyżej wymienionych automatycznych odmian, ponieważ są one znacznie bardziej wrażliwe na stres i prawie całkowicie przestają rosnąć.
Celem tej metody uprawy jest wyhodowanie silnej, o grubych pędach, ale małej rośliny, która po rozpoczęciu kwitnienia wyda grube i bogate kwiaty. W końcu ma silny i długo wykształcany system korzeniowy. Ponadto, konopie bonsai są wspaniałym źródłem do pobierania sadzonek.
Podsumowanie
Zasadniczo uprawa niskobudżetowa jest raczej czymś dla growerów samowystarczalnych, którzy od czasu do czasu lubią zapalić ziółko. Należy zawsze pamiętać o wszystkich powyższych czynnikach, a wtedy można z powodzeniem uprawiać konopie indyjskie na parapecie. Jeśli jednak zależy Ci na obfitych zbiorach, zajmij się uprawą indoor w namiotach hodowlanych lub uprawianiem na świeżym powietrzu. Inną alternatywą dla uprawy niskobudżetowej jest zbudowanie własnej szafy do uprawy lub improwizowanie różnymi metodami.
0 komentarzy