Produkcja Własnych Nasion Konopi, Zapylanie Kontrolowane

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

W tym artykule opiszemy jak wyprodukować swoje własne nasiona konopi. Opisujemy tutaj produkcję zwykłych nasion marihuany, czyli regularnych, męskich i żeńskich. Jeśli nie wiesz czym są nasiona regularne lub też chciał byś się o nich dowiedzieć dużo więcej niż wiesz. To zapraszamy do obszernego artykułu na ten temat: Różnica Pomiędzy Feminizowanymi a Regularnymi Nasionami Konopi. Zaznaczamy że uprawa konopie w Polsce jest zabroniona, możesz to robić w kraju w którym jest to legalne.

Ważne jest, by podkreślić, iż ktoś kto tylko wysiewa nasiona żeby zebrać plon to wtedy uprawia konopi. Jeżeli natomiast w grę wchodzi genetyka, krzyżowanie odległych od siebie gatunków, asymilacja i dobieranie najkorzystniejszych dla hodowcy cech wybranych odmian, mówimy o zaawansowanej hodowli, taka osoba jest wtedy hodowcą. Właśnie w tym wypadku grower staje się hodowcą. W tym dziale zostanie opisana uprawa i podstawy zapylania.

Aby zapylanie nie było przypadkowe, a nasiona były najlepszej jakości, trzeba kontrolować to przedsięwzięcie. Przede wszystkim rolnik sam musi określić, na co może sobie pozwolić. Jeżeli uprawia tylko jedno poletko z kilkoma roślinami, będzie musiał działać inaczej, niż mając kilka upraw w różnych miejscach, zlokalizowanych z dala od siebie; w takim przypadku może sobie pozwolić na jedno poletko z samymi męskimi osobnikami.

Męskie i żeńskie osobniki rosnące razem

W tym przypadku grower będzie musiał chronić rośliny żeńskie przed przypadkowym zapyleniem. Kiedy męskie rośliny zaczną kwitnąć, hodowca wybierze najlepszą z całej uprawy. Jeżeli wszystkie rośliny należą do jednej odmiany, nie musi ich opisywać. Jeżeli natomiast rolnik ma kilka różnych odmian, prowadzi zeszyt i dodatkowo opisuje każdą z roślin (odmiana, pokolenie itd.). Wtedy decyduje, jak chce krzyżować rośliny.

Kiedy już wybierze najlepsze rośliny, a resztę wyeliminuje, musi odizolować rośliny męskie. Do tego celu służy torba, którą zakłada się na całą roślinę, by wytwarzany przez nią pyłek nie przedostawał się na zewnątrz siatki. Torba musi być przewiewna i dopuszczać światło do rośliny. Folia się nie sprawdzi, gdyż nie odparowuje wody i zakisi roślinę jak słoik ogórki. Ciemne materiały gromadzą ciepło i zniszczą pyłek. Papier rozleci się po deszczu. A materiał z dużymi oczkami przepuści pyłek.

Najlepiej będzie wykorzystać drobnooczkową siatkę nylonową bądź drobniutką białą firanę. Skleja się materiał przy użyciu np. silikonu, zakłada na roślinę i szczelnie wiąże. Tak założona torba nie ma prawa przepuścić pyłku i chroni uprawę.

Od momentu pojawienia się oznak męskości do otwarcia pylników mija od jednego do pięciu tygodni. Grower w tym czasie obserwuje swoje rośliny.

Pyłek zbiera się w bezwietrzny poranek, tuż przed wschodem słońca, nim promienie otworzą torebki z pyłkiem.

Aby zebrać pyłek, ucina się męskie kwiaty i po wysuszeniu zbiera pyłek. Można również podłożyć jakieś płaskie naczynie pod kiście kwiatów (po zdjęciu torby) i strzepać pyłek natychmiast po otworzeniu się pylników. Kiedy rolnik uzbiera dostatecznie dużo pyłku, wystawia go na słońce, suszy i umieszcza w jakimś zamykanym pojemniku (może od razu strzepać pyłek do zamykanego pojemnika na żywność). Pyłek musi być wysuszony. Po wysuszeniu dosypuje się do pojemnika z pyłkiem kilka ziaren ryżu, gdyż ten absorbuje wodę, po czym umieszcza się pyłek w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu, np. w lodówce.

Usuwanie męskich osobników z uprawy po zebraniu pyłku

Żeńskie osobniki zapyla się, kiedy kwiaty zaczną wystawiać białe języki i będzie ich dostatecznie dużo. Robi się to, używając pędzelka, którym nakłada się pyłek na kwiaty. Rolnik usuwa wszystkie duże liście z rośliny, którą zapyla. Najczęściej robi się to w bezwietrzny, ciepły wieczór, by pyłek nie przeniósł się dalej. Unika się w ten sposób również zbytniego nasłonecznienia. Po nałożeniu pyłku hodowca wstrząsa lekko rośliną i nakłada na nią torebkę, używaną wcześniej dla męskiej rośliny. Po trzech dniach zdejmuje się ją, chroniąc w ten sposób resztę roślin przed zapyleniem. Czasem można poczekać z zapyleniem do momentu, aż roślina wyprodukuje sporo żywicy, co da jednocześnie nasiona i niezłej jakości kwiaty.

Przesadzanie męskich osobników na osobne miejsce uprawy

Jeżeli grower ma kilka upraw i choć jedną wolną lokalizację, po odkryciu płci może przesadzić męskie osobniki. Obserwuje, które rośliny przyjęły się w nowym miejscu, po czym wybiera najlepsze, resztę zaś może usunąć. W artykule: Jak Znaleźć Najlepsze Męskie Rośliny do Hodowli? dowiesz się jak wybrać najlepsze rośliny męskie ze swojej uprawy.

W tym wypadku nie ma potrzeby osłaniania roślin, chyba że drugie poletko jest kilkaset metrów od innych roślin. Według niektórych źródeł pyłek potrafi przebyć 300 km, ale większość growerów w to nie wierzy. Zresztą po zebraniu pyłku i tak usuwa się męskie rośliny.

Pyłek z pylników zbiera się do pojemnika i postępuje tak samo, jak to zostało przedstawione w opisie poprzedniej metody.

Rolnicy kontrolują zapylanie. Decydują, jakich chcą nasion, jak chcą robić krzyżówki i opisują swoje działania w zeszycie. To rolnik kontroluje uprawę, nie ona jego.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com