Rodzaje Lamp do Uprawy Marihuany

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

W tym artykule opiszemy w skrócie rodzaje lamp, oświetlenia wykorzystywanych do uprawy-hodowli konopi indyjskich. Lampy są wykorzystywane do uprawy marihuany indoor, czyli w pomieszczeniu, domu, piwnicy.

Żarówka wolframowa

Zwykła, stosowana w każdym domu. Temperatura widmowa to ok. 2700 K. Teoretycznie doskonała do uprawy, w praktyce beznadziejna. A dlaczego? Z powodu jej małej wydajności, która wynosi średnio 12 lumenów/1 W natężenia oświetlenia. Oznacza to, że aby zapewnić roślinom w boxie o powierzchni lm2 idealne warunki oświetleniowe 50 000 lx, należałoby użyć zwykłych żarówek o łącznej mocy ok. 4000W (4 kW)! Z tego powodu nie nadają się do upraw.

Lampa żarowo rtęciowa

Również stosowana w domach, nie wymaga statecznika (pracuje bez układu). Daje światło mieszane, często wpadające w zakres ok. 600 nm, czyli barwy zielonkawej, zbędnej roślinom do wzrostu. Te mocniejsze, o mocy ok. 500W mają wyższe natężenie oświetlenia rzędu 25 Im/W. To też nie zadowala hodowców.

Żarówka halogenowa

Temperatura żarnika osiąga około 3200 K, a natężenie oświetlenia do 18 lumenów/wat. Niska wydajność w stosunku do mocy.

Wysokoprężna lampa rtęciowa

Wycofuje się ją powoli z użycia, gdyż ustępuje miejsca lampom sodowym oraz nowoczesnym świetlówkom. Do użycia niezbędny jest statecznik. Jest to tzw. lampa wyładowcza. Te mocniejsze osiągają sprawność świetlną w granicach 60 lm/W.

Świetlówka

Jest to pierwsza lampa, którą stosuje się w uprawach roślin. Ma bardzo wiele zalet i wysoką wydajność w stosunku do mocy. Ważne jest, że można regulować ich temperaturę widmową, więc każda może być mniej lub bardziej dostosowana do uprawy roślin. Niektóre mają nawet różne kolory, używane bywają w celach dekoracyjnych oraz przez growerów przy uprawach. Są to bardzo wartościowe lampy.

Lampy metalohalogenkowe

Lampy wyładowcze. Światło w nich powstaje poprzez wyładowania elektryczne w mieszaninie par rtęci, halogenków metali, argonu, gazów szlachetnych. Wymagają dodatkowego układu do uruchomienia, w tym statecznika. Działają z większością układów do lamp HPS. Barwa światła różni się w nich w zależności od zastosowanej mieszaniny gazów, w przedziale od 3000 K do nawet 20 000 K. Hodowcy często używają tych lamp do fazy wegetatywnej bądź ukorzeniania klonów i uprawy rośliny matki. Są to dość drogie lampy i poleca się je raczej zaawansowanym hodowcom.

Niskoprężne lampy sodowe

Są to lampy wyładowcze, które mają nieco niższe ciśnienie gazów w żarniku niż wysokoprężne lampy sodowe. Co ciekawe, osiągają skuteczność świetlną do 206 lm/W, najwyższą z wszelkich stosowanych źródeł światła sztucznego, niestety, emitowane przez nie żółto-pomarańczowe światło o temperaturze 1800 K nie pozwala na wykorzystanie ich przy uprawie roślin.

Wysokoprężne lampy sodowe

Jak na razie nie wynaleziono lepszych źródeł światła do uprawy (może poza zaawansowanymi świetlówkami uprawowymi, które są stosunkowo drogie w porównaniu z HPS). Lampy HPS (High Pressure Sodium) emitują światło barwy czerwonej o temperaturze w okolicach 2000 K. Widmo światła mieści się w przedziale promieniowania fotosyntetycznie czynnego, dlatego są stale używane przy uprawie roślin.

Diody LED

Bardzo wydajne, z paneli LED można emitować barwę idealnie dostosowaną do uprawy. Oszczędzają energię (do 70% oszczędności), ale zakup paneli LED to koszt kilkuset euro. Jest to nowa technologia, wkraczająca na rynek i otwierająca nowy rozdział w uprawie pod lampami.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com