Sposoby Kiełkowania Nasion Marihuany
Tu zaczyna się prawdziwa przygoda. Kiedy rolnik zdobył już swoje nasiona, nie może się doczekać, aby zobaczyć, jak pięknie rosną. Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić, to sprawić, by nasiona marihuany wykiełkowały. Poniżej znajdują się podstawowe metody kiełkowania, które zdecydowanie są polecane; inne stanowią niepotrzebną komplikację.
Kiełkowanie nasion w glebie
Nasiona konopi umieszcza się w wilgotnej glebie, około 0,5 cm pod powierzchnią. Gleba musi być wilgotna, ale nie mokra (nie może być tzw. błoto), poprzez zraszanie jej wodą co najmniej raz dziennie. Umiarkowany wskaźnik sukcesu to 8/10 nasion ma szansę wykiełkować.
Kiełkowanie na ręczniku papierowym
Metoda, za pomocą której umieszcza się nasiona na wilgotnym ręczniku papierowym lub wilgotnym kawałku bawełny. Można również użyć gazy. Nasiona pokryte są wtedy większą częścią ręcznika lub bawełny. Nasiona muszą pozostawać w wilgotnym środowisku. Jeżeli wełna czy ręcznik wyschną, może to uszkodzić nasiona. Ta metoda ma duży wskaźnik sukcesu – ok. 9/10 nasion ma szansę na rozwój.
Wkłady wysiewowe
Zrobione z substratów naturalnych, dostępne w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów uprawowych. Szybko pęcznieją i przyczyniają się do dużego wzrostu systemu korzeniowego. Po ukorzenieniu, kiedy rośliny są wystarczająco duże, wystarczy umieścić je w ziemi bądź innym podłożu uprawowym, bez potrzeby przesadzania.
Rolnik codziennie sprawdza, czy nasiona zaczęły kiełkować. Jeśli tak, niezwłocznie przenosi nasiona do podłoża, używając do tego pincety. Nigdy nie dotyka korzeni! Minusem jest to, że czasem przenoszenie może wywołać „szok”, który może wstrzymać cały proces kiełkowania. Z czasem, gdy rolnik nabiera wprawy, wszystkie jego nasiona zaczynają kiełkować.
Są oczywiście jeszcze inne metody kiełkowania, ale często wymagają większego nakładu pieniędzy i czasu, a wcale nie są bardziej efektywne.
Przy kiełkowaniu należy pamiętać, że przeciągi są zabójcze dla roślin. Rolnik nigdy nie dopuszcza do tego, by się wychłodziły. Utrzymuje ciepło w pomieszczeniu, w którym robi sadzonki. Zimno może wstrzymać ich wzrost.
Jeżeli chce się stosować nawozy wspomagające kiełkowanie, powinno się sprawdzić, jakie mają być ich proporcje. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego typu środków. Woda to wszystko, co powinno wystarczyć roślinkom do kiełkowania.
Podobnie nie stosuje się wysokich dawek nawozów na sadzonkach. Woda powinna im na początku wystarczyć, więc nie należy kombinować bez potrzeby, zwłaszcza jeśli jest się początkującym rolnikiem.
Kiedy rolnik umieści swoje nasiona w glebie, stosuje się do wyżej wymienionych zaleceń i zapewnia roślinie światło dzienne, by mogła spokojnie wzrastać.
Niektórzy mają skłonności do dotykania palcem gleby i sprawdzania, jak radzi sobie kiełek. To bardzo złe posunięcie, które może doprowadzić do uszkodzenia korzenia i wstrzymania wzrostu. Cierpliwy rolnik wie, że w ciągu 7-14 dni powinien zobaczyć swoją malutką roślinkę na powierzchni.
Czasem sadzonki mogą mieć bardzo słabe łodygi i przechylać się na boki nawet pod kątem większym niż kąt prosty, jest to spowodowane zbyt małą ilością światła lub złym światłem. W tym przypadku można użyć małego patyka, który będzie podtrzymywał roślinę w pozycji pionowej. Delikatnie przywiązuje się ją do patyka, nie za mocno, gdyż podczas rośnięcia może napierać na nitkę, która będzie wżynała się w łodygę i może przeciąć roślinę. Rolnik może w tym czasie delikatnie potrząsać rośliną na boki, by wyrobiła sobie solidniejszą łodygę. Kiedy już wysadzi ją na dwór (w przypadku upraw Outdoor), wiatr będzie nią ruszał, przez co łodyga będzie coraz mocniejsza.
Nasiona konopi muszą być w dobrej „kondycji”, jeżeli mają wykiełkować. Unika się małych białych nasion, gdyż są niedojrzałe i nie wykiełkują. Rolnicy zawsze poszukują nasion z szarymi, białymi i brązowymi znamionami, ale nigdy całkiem białych. Zgniecione nasiona również nie wykiełkują. Stare nasiona też mogą mieć problem ze startem. Zawsze używa się najlepszych nasion, jakie można zdobyć.
0 komentarzy