Zbiory i Suszenie w Uprawie Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

Ten artykuł poświęcony jest zbiorom i suszeniu produktu uzyskanego po oddzieleniu kwiatów konopi od liści i łodygi. Uzyskuje się go po odcięciu liści, które nie zawierają żywicy. Mogą to być informacje pomocne organom ścigania, gdyż jest to moment finalizacji uprawy, w którym hodowca, nieuprawiający konopi włóknistej (zawierającej mniej niż 0,2% THC, na której uprawę potrzeba odpowiednich pozwoleń regulowanych przez ustawę), zaczyna wytwarzać marihuanę. Jeżeli robi to w kraju, gdzie uprawa jest legalna na własny użytek bądź uprawia konopie w celach naukowych (posiadając odpowiednie zezwolenia), nic się nie dzieje. Jeżeli natomiast robi to w Polsce nielegalnie, popełnia przestępstwo z Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii.

W zależności od odmiany, którą hodowca wybrał, i jej długości kwitnienia zbiory trwają od początku września do końca października. Niektóre odmiany konopi dochodzą bardzo długo, a przymrozki mogą zabić rośliny, dlatego należy wybierać odmiany odpowiednie dla klimatu, w którym się je uprawia. Przed zbiorami, co najmniej trzy tygodnie wcześniej, najczęściej zaprzestaje się podlewania roślin chemicznymi nawozami, by nie psuć jakości kwiatostanów. Są różne teorie na temat stosowania chemicznych nawozów przed końcem uprawy, ale ostateczna decyzja należy do hodowcy.

Zbiory zaczyna się, kiedy zdecydowana większość kwiatów przekwitła. Białe języki zmieniają wtedy kolor na brązowy, trichomy z żywicą ciemnieją. Ścina się całe rośliny, obcina wszystkie liście, które nie mają żywicy. Nie wyrzuca się ich, lecz wykorzystuje w postaci wywaru na mleku. Liście z żywicą nadają się do palenia, ale można je również powycinać po wyschnięciu i zrobić z nich haszysz. Po trzech dniach suszenia można jeszcze robić haszysz, później liście wyschną do takiego stopnia, że zamiast haszu otrzyma się pył.

Wysokie temperatury za mocno wysuszają kwiatostany, THC odparowuje wtedy i pozbawia susz mocy. Dlatego hodowca unika suszenia na grzejnikach, w piekarniku, mikrofalówce i w tego typu urządzeniach.

Najlepiej jest powiesić roślinę do góry nogami na zacienionym, ciepłym i suchym strychu, szopie bądź w podobnym miejscu na okres od jednego do trzech tygodni. Trzeba pamiętać, że konopie wydzielają bardzo intensywny zapach. Jeżeli będą schły w szopie, to ludzie znajdujący się w okolicy na pewno to wyczują. Dlatego należy wystrzegać się takich sytuacji.

Pamiętaj żeby przed powieszeniem roślin przeprowadzić tzw. Trimming Pąków. A jak to zrobić, znajdziesz w tym artykule: Jak Trymować Pąki Marihuany?

Kiedy hodowca będzie w stanie stwierdzić, że rośliny są już suche, poobrywa pąki i umieści je w papierowej torbie – kilka sztuk na torbę, jej górę zwinie w rulon. Dalej suszy je w ciepłym miejscu i otwiera dwa-trzy razy dziennie, by wypuścić wilgoć ze środka. Po kilku dniach, gdy stwierdzi, że są już wysuszone, umieści je w szczelnym słoiku. Po dwóch dniach sprawdzi, czy nie zbiera się wilgoć na ściankach słoika. Jeżeli się zbiera, umieści je ponownie w papierowych torbach celem dosuszenia. A później ponownie umieści je w słoikach. Jeżeli nie będzie oznak wilgoci, pleśń nie powinna wedrzeć się do wnętrza. Rolnik popakuje wszystko w woreczki paskowe i umieści w słoiku próżniowym. Powinien przechowywać je w lodówce, a jeżeli nie ma takiej możliwości, może zakopać je w ziemi, na głębokości co najmniej pół metra, by zagwarantować odpowiednią temperaturę. W taki sposób może przechowywać susz przez rok.

Przechowywanie suszu w słoikach i pozbywanie się wilgoci to metoda znana jako Curing Pąków. O najnowszych, profesjonalnych metodach curingu dowiesz się z tego artykułu: Nowe Metody Curingu Marihuany.

Zgodnie z polskim prawem uprawa, zbiór i używanie dozwolone jest tylko w celu prowadzenia badań. Jako naukowiec na wszystkie te czynności musisz mieć odrębne pozwolenie wydawane na podstawie przepisów ustawy. Uprawiając konopie bez zezwolenia, nie możesz zapomnieć, iż wszystkie opisane wyżej czynności podjęte w celu uzyskania suszu (marihuany) są podstawą do oskarżenia nie tylko o uprawę, ale o wytwarzanie środków odurzających.

Moment zbiorów i suszenia to czas, kiedy można stwierdzić, czy roślina to konopie siewne, zawierające mniej niż 0,20 % THC w suchej masie, czy też przekraczają tę wartość, przez co hodowlę można zakwalifikować z art. 4 i 63 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, przez co staje się substancją odurzającą, nielegalną w Polsce, za której wytwarzanie i posiadanie grożą surowe kary, nawet pozbawienia wolności do lat 10.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com