Znaczenie Fazy Ciemności Dla Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Dlaczego Rośliny Potrzebują Ciemności?

Jak każda roślina, tak i konopie, aby się rozwijać, potrzebują światła. Roślinom wystarczy dużo długich dni na słońcu, aby rosnąć duże i silne. Jednak tak samo jak światło, tak i ciemność jest równie ważna dla zdrowia i rozwoju roślin. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego.

Dzień z Życia Rośliny Konopi Indyjskiej

Rośliny konopi potrzebują bardzo ścisłego cyklu światła i ciemności, aby się rozwijać. W naturze rośliny konopi indyjskich zwykle kiełkują wiosną lub wczesnym latem. Wchodzą w fazę wegetatywną i w końcu zaczynają kwitnąć pod koniec lata/w pierwszych tygodniach jesieni.

To, co powoduje kwitnienie pod koniec lata, to zmiana w cyklu świetlnym rośliny. Ta reakcja nazywa się fotoperiodyzmem. Ponieważ dni są coraz krótsze, roślina wydaje kwiaty, aby zdążyć rozmnożyć się przed okresem zimowym.

Aby zapobiec kwitnieniu, roślina konopi potrzebuje co najmniej 14 godzin światła dziennie. Podczas uprawy na wolnym powietrzu kontrolowanie ilości światła dostarczanego roślinom jest praktycznie niemożliwe, chyba że zastosujesz specjalne techniki ograniczania i dostarczania światła. W namiocie można jednak manipulować cyklem świetlnym rośliny za pomocą lamp do uprawy.

Podczas fazy wegetatywnej większość hodowców dostarcza roślinom nieprzerwane światło przez około 18 godzin dziennie. Niektórzy wolą nawet uprawiać rośliny w 24-godzinnym cyklu oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że to ciemność ma decydujące znaczenie dla rozwoju i wzrostu rośliny. Dzieje się tak z następujących powodów:

Co Się Dzieje Podczas Ciemności?

Aby zrozumieć znaczenie ciemnego cyklu dla rośliny, musimy najpierw zrozumieć procesy fotosyntezy i oddychania.

Proces fotosyntezy obejmuje trzy główne elementy: energię świetlną, wodę i dwutlenek węgla. Rośliny wykorzystują światło słoneczne do metabolizowania dwutlenku węgla w środowisku i w wodzie, którą pochłaniają z gleby. W ten sposób wytwarzają związki węgla i tlenu. Następnie wykorzystują węgiel jako energię do wzrostu i uwalniają tlen z powrotem do atmosfery.

Podczas fotosyntezy, która rozkłada związki na wodę i dwutlenek węgla, oddychanie zasadniczo je odbudowuje. Zamiast oddzielać cząsteczki węgla od wody i dwutlenku węgla, rośliny będą oddychać, aby odtworzyć te związki z węgla zgromadzonego w procesie fotosyntezy i tlenu w powietrzu.

Rośliny mogą aktywnie prowadzić fotosyntezę tylko w obecności światła, co oznacza, że robią to tylko w ciągu dnia. Jednak rośliny mogą oddychać bez światła i robią to zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Większość roślin będzie również automatycznie gromadzić energię produkowaną w ciągu dnia, aby przetrwać noc. Większość roślin przechowuje tę energię jako siłę. Następnie stopniowo przekształca tę energię w ciągu nocy, zanim wyprodukują jej więcej, gdy tylko zaczyna się kolejny dzień.

Dlatego też noc jest bardzo ważnym okresem dla roślin, które naturalnie przetwarzają energię, którą z trudem wytwarzają w ciągu dnia. Aby jednak roślina prawidłowo metabolizowała tę energię, musi być wystawiona na dokładny cykl świetlny.

Dlaczego Dokładny Cykl Światła Jest Tak Ważny?

Z pewnością słyszałeś o tym, że podczas fazy ciemności rośliny konopi indyjskich pod żadnym pozorem nie mogą mieć styczności ze światłem. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Tak samo jak ludzie, tak i rośliny mają swój wewnętrzny, biologiczny zegar.

Człowiek automatycznie budzi się, gdy następuje dzień i odczuwa zmęczenie, gdy nadchodzi noc. Ten rytm, zwany również rytmem dobowym, i jego zachowanie jest kluczem do zapewnienia poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.

Dla roślin jest to tak samo ważne, aby podążać za dokładnym rytmem. W pierwszej kolejności rośliny używają swojego wewnętrznego zegara, aby regulować swoją energię oraz metabolizm. To zapewnia im, że są w stanie przetrwać noc. Jednak rośliny używają swojego wewnętrznego zegara również do tego, aby móc stwierdzić, jaka obecnie panuje pora roku i kiedy muszą zacząć kwitnąć.

U roślin konopi indyjskich ten rytm jest bardzo ważny podczas fazy kwitnienia. Przerwy w fazie ciemności mogą zestresować roślinę i cofnąć ją w stan wegetatywny albo nawet doprowadzić do powstania hermafrodyt. Żeńskie rośliny konopi mogą wtedy rozwinąć męskie narządy płciowe i zapylić swoje własne kwiaty, jeśli uznają, że panujące warunki zagrażają ich przetrwaniu.

Hermafrodyzm to w gruncie rzeczy nic innego jak sposób mechanizmu samoobronnego rośliny, który zapewnia, że roślina się rozmnoży i przetrwa produkując nasiona nawet wtedy, gdy panujące warunki nie są optymalne.

Ciemność, Czyli Najlepsza Przyjaciółka Roślin Marihuany

Jak więc widzisz, ciemność jest tak samo ważna w uprawie zdrowych i silnych roślin marihuany jak światło. Ciemność pomaga roślinie nie tylko w metabolizmie energii, ale również daje sygnał, kiedy roślina ma zacząć kwitnąć. Przerwy w danej fazie naświetlania rośliny mogą także prowadzić do natychmiastowej zmiany cyklu życiowego lub nawet samozapylenia w celu przetrwania.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com