Zrozumieć Fotoperiodyzm

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Czym Jest Fotoperiodyzm u Roślin Konopi Indyjskich i Co Oznacza Dla Growerów?

Cannabis to roślina fotoperiodyczna. Rośliny fotoperiodyczne zasadniczo reagują na zmiany długości dnia. Dokładniej mówiąc, zależne od fotoperiodyzmu rośliny różnie reagują na zmiany w swoim cyklu naświetlania przez światło słoneczne bądź inne źródło światła je imitujące, które zmienia się wraz z biegiem roku. Na przykład, dni letnie mają większą ilość godzin światła dziennego, czyli są dłuższe, a dni zimowe mają mniejszą ilość godzin światła dziennego i są krótsze, przynajmniej w naszej hemisferze.

Rośliny konopi bardzo wyraźnie reagują na zmiany w fotoperiodzie. W miarę gdy pod koniec lata/ z początkiem jesieni dni stają się coraz krótsze, roślina otrzymuje coraz mniej słońca (w ilości godzin). To powoduje, że roślina zdaje sobie sprawę, że jej cykl życia dobiega końca, przez ci zarówno żeńskie jak i męskie rośliny konopi zaczynają kwitnąć, aby rozmnożyć się przed zimą.

Woreczki pyłkowe męskiej rośliny konopi otwierają się, aby uwolnić pyłek do atmosfery, który, przynajmniej w naturze, idealnie zapyla kwiaty żeńskie, dzięki czemu produkują one nasiona. Nasiona te rozprzestrzenią się i wykiełkują po zimie, dając początek następnemu pokoleniu roślin.

Fotoperiodyzm występuje nie tylko u roślin konopi. Wiele roślin kwitnących wykorzystuje białka fotoreceptorowe do wyczuwania sezonowych zmian w swoim środowisku. Następnie interpretują te zmiany jako sygnały, kiedy muszą zacząć kwitnąć.

Niektóre rośliny, podobnie jak konopie, kwitną, gdy godziny światła dziennego stają się krótsze. Są to tak zwane rośliny dnia krótkiego. Rośliny dnia długiego, takie jak, na przykład, goździki, groszek i pszenica kwitną, gdy dni stają się dłuższe (wiosna lub lato).

Inne rośliny są neutralne w stosunku do dnia. Róże, ogórki i pomidory nie kwitną ze zależnie od fotoperiodyzmu w ich środowisku. Zamiast tego mogą one zakwitnąć po osiągnięciu pewnego wieku lub po nagłej zmianie temperatury lub podobnych zmianach środowiskowych.

Co Oznacza Fotoperiodyzm Dla Hodowców Roślin konopi Indyjskich?

Fotoperiodyzm jest ważny dla hodowców marihuany, ponieważ określa, kiedy rośliny będą kwitły. Jak wspomniano wcześniej, rośliny konopi rosnące w środowisku naturalnym lub w ogrodzie zaczynają naturalnie kwitnąć pod koniec lata (około sierpnia/września na półkuli północnej, i marca na półkuli południowej).

Marihuana jednak nie zawsze jest uprawiana na zewnątrz. Odkąd stała się ona rośliną nielegalną i jej uprawa oraz posiadanie są karalne, growerzy w dużej mierze przenieśli swoje ogrody do domów, aby nie wzbudzać podejrzeń i nie przyciągać uwagi organów ścigania.

Od około lat 80-tych świat konopi przeżywa „indoorowy boom”. Dzięki lepszemu sprzętowi i dużym postępom w uprawie, uprawianie roślin konopi indyjskich w pomieszczeniach stało się znacznie łatwiejsze (co było dużym plusem dla hodowców, biorąc pod uwagę nielegalność marihuany).

Oczywiście, growerzy indoorowi w swoich uprawach są zmuszeni do używania sztucznych źródeł światła, które tylko emitują światło słoneczne, zamiast światła słonecznego. Podstawy uprawy indoor polegają na wystawieniu rośliny na wzrost wegetatywny, gdy oświetlenie przekracza 16 godzin dziennie, i zmuszając rośliny do kwitnienia przez zmniejszenie godzin światła.

Hodowcy uprawiający swoje rośliny w zamkniętych pomieszczeniach posiadają wszystkie rodzaje technik, aby wyhodować swoje rośliny, ale większość początkujących growerów zaczyna od cyklu naświetlania 18/6, czyli 18 godzin światła i 6 godzin ciemności dla okresu wegetacyjnego, a później przechodzi na cykl 12/12, czyli 12 godzin światła i 12 godzin ciemności dla kwitnienia.

Oznacza to, że ogrodnicy indoorowi mają pełną kontrolę nad tym, kiedy rośliny są w fazie wegetacji i kwitnienia. Na początku, podczas wzrostu wegetatywnego, światło powinno być włączone przez 18 godzin, imitując dzień, i wyłączone przez 6 godzin, imitując noc. Kiedy hodowca chce, aby rośliny zaczęły kwitnąć, zmniejsza on czas oświetlenia do 12 godzin światła i 12 godzin ciemności.

A Co z Odmianami Autofloweringowymi?

W ostatnich latach seedbanki i wybitni hodowcy stworzyli odmiany automatycznie kwitnące. Odmiany te zawierają genetykę Cannabis Ruderalis, unikalnego gatunku konopi odkrytej na Syberii, która kwitnie w zależności od osiągniętego wieku, a nie fotoperiodyzmu.

W przeciwieństwie do zwyczajnych, fotoperiodycznych odmian marihuany, odmiany automatycznie kwitnące po pewnym czasie samoistnie zakwitają. To czyni je szczególnie interesującymi dla hodowców outdoorowych, którzy są zainteresowani kilkoma zbiorami w roku. Jeśli rozpoczniesz uprawę na początku sezonu, pierwsze plony możesz zebrać po 7-8 tygodniach. Upewnij się tylko, że jesteś gotowy na drugą turę zbiorów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com