Krzem i Jego Zalety w Uprawie Roślin Konopi

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Krzem w Uprawie Konopi: Zalety i Zastosowanie


Krzem jest niezwykle korzystny dla roślin konopi: pomaga zwalczać szkodniki, budować mocne ściany komórkowe, wchłaniać składniki odżywcze i osiągać większe plony. Badania wykazały, że stosowanie krzemu powinno odbywać się podczas całego cyklu życia rośliny: od sadzonki aż do zbiorów.

Krzem bądź kwas krzemowy odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach życia na naszej planecie, jest głównym składnikiem skorupy ziemskiej, jest również wykorzystywany w produkcji szkła, a także ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie.

Dwutlenek krzemu, czyli kwas krzemowy, powstaje w wyniku kontaktu krzemu z tlenem. Krzemionka występuje naturalnie w dużych ilościach w wielu glebach i jest głównym składnikiem tkanki roślinnej. Chociaż kwas krzemowy (krzem) ma ogromne znaczenie dla zdrowia roślin, nie jest on zazwyczaj uważany za niezbędny składnik odżywczy.

Korzyści Płynące z Zastosowania Krzemu Dla Roślin Konopi

Krzem wzmacnia ściany komórkowe roślin, dzięki czemu mogą one tworzyć silne i wytrzymałe gałęzie, które bez problemu udźwigną ciężar pąków. Grubsze gałęzie wchłaniają więcej składników odżywczych i wody. To z kolei powoduje szybki wzrost i większe rośliny.

Krzem można nazwać super-witaminą, ponieważ pomaga roślinom radzić sobie z różnymi stresami środowiskowymi: na przykład suszą, upałem i zimnem. Dlatego jest dobrym sposobem ochrony roślin, zwłaszcza w uprawach zewnętrznych.

Krzem buduje w komórkach warstwę ochronną, która minimalizuje utratę wody i sprawia, że rośliny mniej cierpią z powodu jej braku. Kiedy rośliny konopi wchłaniają rozpuszczalny krzem, gromadzi się on w zranionych miejscach na roślinie i pomaga odeprzeć grzyby i patogeny.

Rośliny wykorzystują krzem jako środek obronny, tworząc dodatkową barierę i tym samym utrudniając patogenom przedostanie się do rośliny. Niektóre badania wykazały, że krzem może również odstraszać szkodniki. Ze względu na nagromadzenie w epidermie liścia utrudnia owadom wyrządzanie szkód. Z tego powodu szczególnie przydatne jest nawożenie dolistne dodatkami zawierającymi krzem.

Wyższa Absorpcja Składników Odżywczych

Oprócz innych pozytywnych właściwości, krzem pomaga roślinom rosnąć. Dzięki temu składniki odżywcze, takie jak magnez, potas i azot, są lepiej przyswajane, nawet jeśli warunki uprawy nie są optymalne.

Pomoc w Walce Ze Szkodliwymi Metalami Ciężkimi

Metale ciężkie w roślinach konopi powodują, że ich spożycie jest toksyczne dla człowieka, a także szkodzą roślinie i jej zdrowiu. To z kolei ma wpływ na wielkość plonów. W 2015 roku w czasopiśmie Ecotoxicology and Environmental Safety opublikowano badanie, w którym wykazano, że krzem minimalizuje toksyczne działanie metali ciężkich w glebie i zmniejsza ich pobieranie przez rośliny.

Poprawa Funkcji Metabolicznych

Rośliny zaopatrzone w rozpuszczalny krzem mają wyższą zawartość chlorofilu w tkance liściowej niż rośliny uprawiane bez tego półmetalu. Ponadto, rośliny zaopatrzone w krzem mogą lepiej wykorzystywać CO2, co skutkuje bujnym wzrostem i bujną zielenią.

Prawidłowe Stosowanie Krzemu

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dodajemy krzem do roztworu odżywczego, jak opisano w odpowiednich zaleceniach dotyczących dozowania. Zasadniczo krzem powinien stanowić około 20-30% całkowitej ilości nawozu.

Istnieje wiele produktów i suplementów, które zawierają krzem. Upewnij się, że używasz produktu o wysokim stężeniu krzemionki. W suplemencie powinno być więcej niż 8%. Należy pamiętać, że krzem jest alkaliczny i to automatycznie zwiększa pH pożywki/wody do podlewania.

Krzem potrzebuje nawet wartości pH powyżej 7, aby być rozpuszczalnym. Z tego powodu nie należy go mieszać bezpośrednio z innymi składnikami odżywczymi, lecz dodawać oddzielnie, gdy wszystkie inne składniki odżywcze są już rozpuszczone.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com