NPK w Uprawie Roślin Konopi Indyjskich
Czyli Azot, Fosfor i Potas Oraz Ich Znaczenie Dla Roślin Marihuany
NPK to skrót od 3 głównych elementów niezbędnych przy uprawie zdrowych, silnych i pięknie kwitnących roślin konopi, czyli azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Aby uprawy była udana bardzo ważne jest, aby zawsze dozować te trzy elementy w odpowiednich proporcjach. Można w tym celu użyć konwencjonalnych nawozów ze sklepu, lub też naturalnych alternatyw.
NPK to skrót od podstawowych elementów, których rośliny konopi i prawie wszystkie inne odmiany roślin na świecie potrzebują do przetrwania. N oznacza azot, P – fosfor, a K – potas.
Azot, fosfor i potas to podstawowe składniki odżywcze, których rośliny potrzebują dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego też znajdują się one również w większości nawozów komercyjnych, tylko w innych proporcjach. Wszystkie te trzy składniki znajdują się również w kompoście.
Kompost jest więc dobrą alternatywą dla nawozów sztucznych. Jedyna wada: W przypadku kompostu trudniej jest ustalić lub znaleźć właściwą proporcję tych elementów.
Dlaczego Te Elementy Są Tak Ważne Dla Roślin Marihuany?
Rośliny konopi potrzebują azotu, fosforu i potasu przez cały cykl swojego życia. Wszystkie te 3 składniki odżywcze odgrywają inną rolę, ale są równie ważne dla rozwoju rośliny:
Azot: Mimo że azot jest już obecny w atmosferze, większość roślin (z wyjątkiem roślin strączkowych) nie jest w stanie pobrać go z powietrza i dlatego musi pobierać go z gleby poprzez korzenie. Azot jest ważny dla fotosyntezy i zazwyczaj występuje w dużych stężeniach w planie nawożenia w fazie wzrostu.
Azot jest niezbędny do tworzenia chlorofilu, który rośliny potrzebują do przekształcania CO₂ w glukozę, czyli paliwo dla roślin. Istnieje również wiele naturalnych źródeł azotu, takich jak na przykład kurzy obornik czy mączka z krwi.
Fosfor: W przeciwieństwie do azotu, fosfor jest stosunkowo trudny do znalezienia w środowisku naturalnym w jego naturalnej postaci, zwłaszcza że fosfor bardzo silnie reaguje z innymi substancjami. Fosfor jest niezwykle ważny dla rozwoju silnych korzeni.
W fazie kwitnienia rośliny konopi potrzebują zazwyczaj dodatkowego fosforu, dlatego nawozy na fazę kwitnienia zawierają go więcej.
Potas: Podobnie jak azot i fosfor, potas jest niezbędny dla metabolizmu roślin i ważny zarówno dla fotosyntezy, jak i produkcji ważnych białek.
Potas wzmacnia również system immunologiczny rośliny, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na szkodniki, choroby i infekcje. Potas jest również bardzo reaktywny i bardzo rzadko występuje w przyrodzie w normalnych glebach.
Azot, fosfor i potas są ważne w całym cyklu wzrostu, ale nie zawsze są potrzebne roślinie w takim samym stężeniu. Zależy to zawsze od tego, w jakiej fazie znajduje się aktualnie roślina.
Przykład: młoda siewka potrzebuje innych składników odżywczych niż roślina, która ma wkrótce zakwitnąć! Oto kilka podstawowych zasad dotyczących tego, jakiego NPK potrzebuje roślina na jakim etapie:
Stosowanie Elementów NPK w Uprawie Roślin Konopi Indyjskich
1. NPK w Fazie Wegetacji
Faza wegetacyjna u roślin marihuany to okres pomiędzy wykiełkowaniem nasion a kwitnieniem, jednak sama faza dzieli się na trzy mniejsze: faza siewki, wczesna faza wegetacyjna i średnia faza wegetacyjna.
Siewki posiadające tylko jedną lub dwie pary liści zazwyczaj potrzebują bardzo mało nawozu, aby zastymulować bądź wspomóc ich wzrost. Tak małe rośliny potrzebują wartość NPK w proporcjach 2:1:2.
W momencie gdy sadzonka wypuściła już co najmniej pięć par ząbkowanych liści, można nieco zwiększyć dawkę nawozu, ponieważ we wczesnej fazie wegetacji zapotrzebowanie na nawóz wzrasta bardzo powoli. Większość hodowców stosuje w tym czasie NPK w proporcji 4:2:3, ponieważ roślina powoli, ale skutecznie potrzebuje coraz więcej azotu. Oczywiście dotyczy to również sadzonek!
W połowie fazy wegetatywnej można porządnie zwiększyć ilość składników odżywczych, aby wesprzeć szybki, silny i mocny wzrost. Większość ogrodników stosuje stężenie NPK 10:5:7 w fazie wegetatywnej.
Teraz zaczyna się ostatnia faza, późna faza wegetatywna, która trwa aż do kwitnienia. Wielu z growerów już teraz obniża zawartość azotu o 25%, aby ułatwić roślinie przejście do fazy kwitnienia. Wartość NPK wynosząca 7:7:7 pozwala na osiągnięcie tego celu.
2. NPK w Fazie Kwitnienia
Podobnie jak fazę wegetatywną, fazę kwitnienia roślin konopi również można podzielić na kilka faz: wczesną, środkową i późną.
We wczesnej fazie kwitnienia większość ogrodników zwraca uwagę na dostarczenie wysokiej zawartości fosforu i dlatego stosuje nawozy NPK w proporcji 5:10:7. Od tego momentu wartość nawozu jest powoli zwiększana, ale zawsze z zachowaniem wysokiej zawartości fosforu, który wspomaga tworzenie się kwiatów. 6:15:10 to typowa koncentracja NPK dla środkowej fazy kwitnienia.
Na końcu kwitnienia rośliny otrzymują coraz mniej nawozu, aż do momentu, gdy w ostatnim tygodniu przed żniwami rośliny są przepłukiwane. Do tego czasu zaleca się stosowanie NPK w proporcji 4:10:7.
Źródła Azotu, Fosforu Oraz Potasu
Nawozy Sztuczne
Większość dostępnych w sklepach nawozów sprzedawanych do uprawy konopi zawiera azot, fosfor i potas w różnych stężeniach. Wartość NPK jest zwykle drukowana na etykiecie pogrubioną czcionką i zawsze w tej samej kolejności: najpierw N, potem P, a następnie K.
Nawozy Własnej Roboty
Niektórzy hodowcy tworzą własne mieszanki nawozowe. Jest to oczywiście świetna rzecz dla doświadczonych growerów, ponieważ zawsze znasz dokładną ilość składników odżywczych, jednak dla nowicjuszy może to być trochę skomplikowane.
Otóż wiele składników, jeśli będą źle ze sobą wymieszane, mogą ze sobą reagować. Dlatego też, zanim sam weźmiesz się za mieszanie nawozu, musisz nabrać w tym w prawy i posiadać trochę wiedzy. Do samodzielnego sporządzenia nawozu potrzebna jest pewna precyzja, w przeciwnym razie trudno będzie znaleźć odpowiednie stężenie N, P i K.
Jeśli jesteś zainteresowany produkcją własnego nawozu, to poniżej znajdziesz przepis, który pozwoli ci zacząć, i który dostarczy twoim roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków:
- 4 jednostki mączki z nasion bawełny
- 2 jednostki fosforanu
- 2 jednostki popiołu drzewnego
- 1 jednostka wapienia
- 1 jednostka mączki z alg
Naturalne Alternatywy Dla Sztucznych Nawozów
Zamiast wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze na nawozy lub surowce w sklepie, wielu hodowców tworzy własną mieszankę nawozową z materiałów organicznych, które są już dostępne w gospodarstwie domowym.
Są to na przykład proste rzeczy, takie jak kompost w ogrodzie lub robienie/kupowanie własnego nawozu. Jeśli chodzi o kompostowanie to możemy do tego użyć kilku składników, które zdecydowanie mają pozytywny efekt na rośliny:
- Skorupki jaj
- Skórki z cytrusów
- Herbata z robaków
- Fusy z kawy
- Odpady owocowe i warzywne
- Naturalne torebki herbaty
- Czerstwy chleb, herbatniki i ziarno
Aby wzbogacić kompost o dodatkowe składniki odżywcze, należy dodać kilka innych składników. Będziesz musiał je kupić, ponieważ nie jest tak łatwo wyprodukować te substancje samodzielnie:
- Mączka z kości i krwi
- Drewno jesionowe
- Obornik kurzy
- Emulsja rybna
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie takich nawozów zamiast kupowania gotowych nawozów w sklepie, musisz pamiętać, że w każdym przypadku należy sprawdzić stężenie NPK w gotowej mieszance!
Nie jest to jakoś specjalnie trudne, jednak jest to kolejna rzecz, na którą musisz zwracać szczególną uwagę, dlatego też ta metoda nie jest dobry wyborem dla nowicjuszy.
0 komentarzy