Przewodnik Po Metodzie LST u Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Technika Low Stress Training

Low Stress Training jest stosunkowo prostą techniką w uprawie roślin marihuany, polegającą na wyginaniu łodyg i gałęzi do dołu i związywaniu ich w tej pozycji za pomocą żyłki, sznurka lub drucików. Ma to na celu nauczenie rośliny, aby rosła w określonym przez nas kształcie. Proces ten jest często określany jako technika LST lub po prostu LST.

Rośliny konopi potrzebują dużo światła, aby rozwinąć dużą ilość grubych kwiatów. Niestety dolne partie rośliny ze względu na swoje położenie otrzymują mniej światła niż górne, dlatego też dolne gałęzie wytwarzają mniejsze kwiaty i o słabszym działaniu.

Low Stress Training to świetny sposób na zwiększenie powierzchni liści rośliny, dzięki czemu wszystkie jej części otrzymują taką samą ilość światła do czasu zbioru i wytwarzają większe, lepsze kwiaty.

Co To Jest Low Stress Training?

Jak sama nazwa wskazuje, techniki LST (czyli w tłumaczeniu trening o niskim stresie) koncentrują się na jak najmniejszym stresie rośliny, aby zminimalizować czas potrzebny roślinie na regenerację po zastosowaniu treningu.

Podobnie jak w przypadku innych technik treningowych, LST koncentruje się na uprawie roślin w taki sposób, aby światło słoneczne lub światło lampy uprawowej docierało do liści całej rośliny tak równomiernie, jak to tylko możliwe. Kiedy rośliny konopi rosną w swój naturalny sposób, dolne liście i gałęzie zwykle otrzymują mniej światła niż gałęzie znajdujące się powyżej.

Low Stress Trening pomoże Ci stworzyć bardziej równomiernie ułożony dach z liści i upewnić się, że wszystkie części rośliny będą otrzymywały jak najwięcej światła. W zamian roślina wyprodukuje większy plon i wyższej jakości kwiaty.

Dlaczego Warto Zastosować Na Swoich Roślinach Technikę Low Stress Training?

W momencie, gdy wszystkie gałęzie otrzymują równomiernie dużą ilość światła, rośliny mogą produkować więcej auksyn, czyli naturalnych hormonów wzrostu. Największe stężenie auksyn występuje na wierzchołku rośliny. Z tego powodu roślina w swojej dolnej części wytwarza mniejsze i lżejsze pąki.

U roślin nienaruszonych auksyny odpowiadają za tak zwaną dominację wierzchołkową, dzięki czemu najwyżej umieszczona bulwa kwiatowa jest największa i hamuje rozwój gałęzi bocznych. Jeśli ten naturalny proces zostanie przerwany przez Topping lub LST, rośliny otrzymają sygnał do rozwoju większej liczby gałęzi bocznych.

Oczywiście istnieje wiele innych sposobów trenowania roślin konopi indyjskich, aby rosły w określony sposób. Techniki takie jak Topping powodują ogromny stres dla rośliny i wymagają czasu, aby mogła ona się zregenerować. Z tego powodu Topping jest nazywany jako High Stress Training (HST).

Masowanie Łodyg i Gałęzi

Jednym ze sposobów przygotowania roślin przed właściwym LST jest technika zwana masowaniem łodyg i gałęzi. Niektórzy hodowcy poświęcają codziennie dodatkowy czas, aby masować młode i nowo rozwinięte gałęzie, dzięki czemu stają się one silniejsze i bardziej wytrzymałe.

Metoda masowania polega na tym, że codziennie przez kilka sekund należy delikatnie obracać i zgniatać między palcami świeże pędy rośliny. Te niewielkie ruchy powodują mikropęknięcia w tkankach roślinnych, które w pewien sposób sprzyjają zdrowemu wzrostowi i odporności roślin. Są one podobne do mikrouszkodzeń, które mogą być spowodowane podmuchami wiatru, ale które nie występują w zamkniętych pomieszczeniach.

Masowane rośliny powinno doprowadzić do rozwoju grubszych łodyg i mocniejszych gałęzi bocznych, dzięki czemu w przyszłości będą one w stanie unieść większe i ciężkie kwiaty.

Wskazówki Na Temat Low Stress Trainingu

Istnieje wiele różnych technik treningu Low Stress Training i większość hodowców ma swoje własne unikalne do tego podejście. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak w prosty sposób zabrać się do LST. Oczywiście każdy krok możesz dopasować do swoich preferencji tak, aby było ci wygodnie.

Wskazówki: Aby można było trenować rośliny, powinny one mieć co najmniej 4 lub 5 węzłów. Rośliny, które są mniejsze, mają zbyt wrażliwy system korzeniowy i mogą się złamać, gdy tylko spróbujesz je wygiąć i wytrenować.

Upewnij się również, że rośliny, które chcesz trenować, nie są zbyt stare. Starsze rośliny mają tendencję do twardych i zdrewniałych (łykowatych) gałęzi, które są mniej elastyczne i bardziej podatne na złamanie.

W momencie, gdy trenujesz roślinę, musisz ją przywiązać do dołu sznurkiem lub drucikiem. Zanim jednak zaczniesz wyginać gałęzie przygotuj sobie małe otwory w krawędzi doniczki, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób podwiążesz gałązki.

Główny szczep jest pierwszą częścią rośliny, którą powinieneś trenować i należy przymocować ją dwoma sznureczkami: jeden z nich powinien być przymocowany około 3-5cm od góry, a drugi około 3-5cm od dołu rośliny.

Zacznij od górnej części łodygi i wygnij ją do dołu, aby przestała być najwyższym punktem rośliny. Jak już wygiąłeś wierzchołek rośliny na tyle, na ile możesz/chcesz, przymocuj go kawałkiem sznurka do doniczki. Szurek obwiń wokół gałęzi dwa razy i na końcu go przywiąż, aby łodyga pozostała w nadanej jej pozycji.

Gdy przywiązałeś wierzchołek rośliny, robisz to samo z dolną częścią łodygi. Zauważ, że wyższe, cieńsze części łodygi są łatwiejsze do zgięcia niż dolne. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ w bardzo łatwy sposób możesz taką łodygę złamać i wtedy nici z całej pracy. Po wygięciu łodygi jak najbardziej w dół, przymocuj ją sznurkiem lub taśmą nylonową w taki sam sposób, jak powyżej.

Teraz nadszedł czas, aby zająć się pozostałymi gałęziami rośliny. Zacznij od górnych gałęzi. Zginasz je tak, jak robiłeś to z główną łodygą. Rozkładaj gałęzie tak, aby były jak najdalej od siebie. Dzięki temu każda gałązka z osobna będzie otrzymywała odpowiednią ilość światła.

Na koniec umieść roślinę pod lampą i sprawdź, czy światło równomiernie przedostaje się do każdej gałązki.

Pamiętaj, aby nie zawiązywać sznurka zbyt ciasno na łodygach i gałązkach, ponieważ roślina cały czas rośnie i tym samym gałęzie stają się coraz grubsze. Jeśli sznurek będzie za ciasno zawiązany, gałąź może obumrzeć.

Czy Technikę Low Stress Training Można Stosować Na Roślinie Marihuany Każdej Odmiany?

Odpowiedź brzmi tak. Każda odmiana może być trenowana przy użyciu powyższej techniki LST. Jeśli hodujesz odmiany gatunku indica, to zauważysz, że LST to doskonały sposób na dopuszczenie światła do dolnych części rośliny. Rośliny gatunku indica rosną tak gęsto, że pod koniec fazy wegetatywnej dolna część rośliny zazwyczaj dostaje mało światła lub wcale.

W przypadku roślin gatunku sativa LST może być dobrym sposobem na lepszą kontrolę wysokości roślin. Zwłaszcza, jeśli uprawiasz odmianę, która rośnie bardzo rozciągnięta.

Również odmiany automatycznie kwitnące nowej generacji świetnie reagują na LST.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com