System Oświetleniowy HID

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Cztery Komponenty Systemu Oświetleniowego z Wysokoprężnymi Lampami Wyładowczymi (HID)

Podczas uprawy roślin konopi indyjskich w growboxie bądź w pomieszczeniu do uprawy musisz upewnić się, że rośliny dostaną wystarczająco dużo światła, aby się rozwijać i dać ci solidne zbiory. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście odpowiedni system oświetlający.

Jeśli chodzi o doświetlanie roślin w pomieszczeniach, masz do wyboru 3 opcje: kompaktowe świetlówki, lampy LED i lampy HID. Trzecia opcja, czyli oświetlenie HID, jest zdecydowanie najbardziej popularna wśród hodowców marihuany.
Oto 4 główne elementy, których potrzebuje każdy system oświetlenia z lampami HID.

1. Żarówki

Żarówka jest najbardziej oczywistą częścią systemu oświetleniowego, ponieważ jest tym, co faktycznie wytwarza światło dla roślin. Jeśli chodzi o uprawę konopi indoor, najczęściej stosowanymi źródłami światła są gazowe lampy wyładowcze (w tym wysokoprężne lampy sodowe – HPS – i ceramiczne lampy metalohalogenkowe – CMH).

Rodzaj oświetlenia, który wybierzesz dla swojej uprawy indoor zależy od twojego budżetu, liczby roślin, zamierzonej konfiguracji i pożądanych rezultatów. Jednak niezależnie od rodzaju używanej żarówki, wszystkie one służą temu samemu celowi.

Światło wytwarzane przez lampę jest kierowane na rośliny, które wykorzystują je do fotosyntezy i wzrostu. Lampy odgrywają również kluczową rolę w zarządzaniu cyklem życia roślin, utrzymując je w stanie wegetatywnym lub zmuszając je do kwitnienia.

Lampy HID mają tendencję do dominacji na rynku uprawy indoor, zwłaszcza wśród nowych hodowców. Są wydajne i zapewniają jasne, równomierne światło dla dużych powierzchni i wymagają niewielkiej konserwacji. Jednakże, lampy HID są znane z wytwarzania dużej ilości ciepła i dlatego często wymagana jest kontrola temperatury w pomieszczeniu.

2. Odbłyśnik

Odbłyśnik jest kolejną istotną częścią systemu oświetlenia w uprawie indoor. Służy on do prostego, ale bardzo ważnego celu – odbijania jak największej ilości światła z lampy na rośliny. Używając odbłyśnika można znacznie zwiększyć wydajność świateł, co powoduje szybszy wzrost i większe, lepsze zbiory.

Na rynku istnieje wiele różnych odbłyśników: odbłyśniki okapowe, paraboliczne czy też skrzydłowe. Jeśli w pomieszczeniu do uprawy masz problem ze zbyt dużą produkcją ciepła, możesz zdecydować się na odbłyśnik wentylowany, który jednak będzie znacznie droższy i w zakupie i w utrzymaniu.

3. Statecznik

Statecznik reguluje obwód elektryczny, który zasila system oświetleniowy i zasadniczo żarówki, dlatego każda lampa uprawowa potrzebuje statecznika. Jeśli używasz kompaktowych lamp fluorescencyjnych lub LED, statecznik będzie już wbudowany w Twoje lampy. Jeśli używasz lamp HID, jak większość growerów, będziesz musiał użyć zewnętrznego statecznika do zasilania lamp.

Nie wdając się w zbyt wiele szczegółów, poniżej znajduje się podstawowe wyjaśnienie, jak działa statecznik. Kiedy włączasz lampę HPS, żarówka potrzebuje wystarczająco wysokiego napięcia, aby trafić w ceramiczną rurkę łukową znajdującą się w środku lampy. To wystarczająco wysokie napięcie pozwala na stopienie i odparowanie sodu we wnętrzu żarówki.

Gdy sód odparuje i znajdzie się w stanie gazowym, do dalszej pracy lampa wymaga mniejszego napięcia. W tym miejscu do gry wchodzi ponownie statecznik, który obniża napięcie w obwodzie, aby zapewnić, że intensywność światła nie wzrośnie i się nie zepsuje. Zamiast tego reguluje on zasilanie i gwarantuje, że lampa zawsze ma stały dopływ energii do płynnej pracy.

4. Programator Czasowy

Programatory czasowe są niezbędne, aby zapewnić, że rośliny będą otrzymywały odpowiednią dla ich konkretnego etapu wzrostu fotoperiodę.

Faza wegetatywna wymaga cyklu świetlnego 18/6, czyli 18 godzin światła dziennego i 6 godzin ciemności, co utrzymuje rośliny w fazie wegetatywnego wzrostu.

Faza kwitnienia wymaga cyklu świetlnego 12/12, czyli 12 godzin światła dziennego i 12 godzin ciemności, co wyzwala hormony kwitnienia i rośliny zaczynają wytwarzać kielichy, z których wyrastają piękne bryłki.

Zastosowanie wyłącznika czasowego gwarantuje, że lampy będą się włączać i wyłączać w odpowiednim cyklu i każdego dnia o tej samej porze. Ręczne włączanie i wyłączanie lamp nie zawsze jest możliwe, a zapominanie o tym może prowadzić do utraty wielu dni na uprawę. Ponadto rośliny mogą spowolnić wzrost z powodu szoku, jeśli czasy włączania i wyłączania są niezamierzenie z dnia na dzień przesunięte w czasie.

Dlatego warto zainwestować w programator czasowy. Zapewniają one niezakłócony cykl świetlny. Oszczędzanie pieniędzy poprzez zakup taniego sprzętu zawsze jest kuszące. Zaleca się jednak, aby wydać nieco więcej i kupić solidny sprzęt, bo każda inwestycja zostanie wynagrodzona.

Zepsuty programator czasowy może zniszczyć twoje rośliny powodując u nich stres i szok. Niektóre urządzenia high-tech mogą być podłączone do innych przepisanych systemów. Mogą być stosowane w lampach, nawadnianiu, wentylatorach oraz grzejnikach, chłodnicach i nawilżaczach.

Na początek kupuj produkty wysokiej jakości, gdyż tanie muszą być często wymieniane. Upewnij się, że okablowanie dostępne dla danego miejsca montażu jest w dobrym stanie i ma odpowiednią moc. Nie należy przeciążać obwodu, gdyż może to grozić pożarem. Upewnij się, że całe okablowanie jest nieuszkodzone i że wszystko jest ze sobą poprawnie połączone.

Uprawa marihuany może też być niebezpieczna, ponieważ łączy w sobie dwie rzeczy, których nigdy nie należy łączyć: wodę i elektryczność. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do kontaktu wody z jakimkolwiek urządzeniem elektrycznym. Dlatego też zawsze używaj produktów wysokiej jakości i regularnie je sprawdzaj. Zadbaj o to, aby żadne urządzenie elektrycznie nie miało żadnego kontaktu z wodą. Upewnij się, że lokalna sieć elektryczna jest przystosowana dla dużych mocy i jest w dobrym stanie i oczywiście prawidłowo połącz ze sobą wszystkie kable i urządzenia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com