Przędziorki – Czym Są, Jak Je Rozpoznać i Jak Się Ich Pozbyć z Roślin Konopi Indyjskich?

Opublikowane przez Lidia Wenta w dniu

Szkodniki Atakujące Rośliny Marihuany

Przędziorki to roztocza, które są szkodnikami najczęściej spotykanymi na roślinach konopi indyjskich, a także na innych roślinach domowych. Te malutkie owady uwielbiają zasiedlać rośliny, które rosną w zanieczyszczonych uprawach lub szklarniach i żywią się sokiem roślinnym wysysając go z blaszki liści.

Inwazja przędziorek może mieć niszczycielski wpływ na zdrowie roślin i wagę oraz jakość plonów, gdyż uszkodzone liście tracą możliwość do fotosyntezy, przez co wstrzymują swój wzrost i ostatecznie obumierają.

Co To Są Przędziorki?

Przędziorki to małe pajączki, zazwyczaj o żółtej, zielonej, pomarańczowej lub brązowej barwie. Ciekawostką jest to, że zmieniają swój kolor w zależności od pory roku, ale też od stadium rozwoju (jajko, larwa, nimfa, postać dorosła), a także płci. Nawet w postaci dorosłego osobnika trudno je zauważyć, ponieważ są tak małe, że aby je dostrzec, potrzeba mikroskopu w 10-krotnym powiększeniu.

Są one powszechnymi szkodnikami ogrodowymi i żerują na spodniej części liści. Idealnie rozwijają się w suchych i zanieczyszczonych miejscach i atakują szczególnie te rośliny, które rosną w zacisznym i nasłonecznionym miejscu, pozostawiając półprzezroczyste jaja i ochronną tkankę jedwabną w miejscu swojego żerowania.

Ich ulubionymi ofiarami są nie tylko rośliny konopi indyjskich, ale też drzewa owocowe, kwiaty, krzewy, też iglaste. Przędziorki niekoniecznie same atakują rośliny – można je także przynieść do domu wraz z nowo zakupionym kwiatem, dlatego zawsze należy przyglądać się nowym nabytkom.

Najczęściej występującym gatunkiem przędziorków jest chmielowiec.

Jak Wykryć Inwazję Przędziorków?

Chociaż same przędziorki są małe, łatwo możesz odkryć oznaki wskazujące na obecność tego szkodnika na twoich roślinach:

 • Cętki, czyli małe białe lub żółte plamy na liściach roślin
 • Małe, białe, prawie półprzezroczyste jaja na spodzie liścia
 • Jedwabna, delikatna pajęczynka tworząca się wokół liści, pąków lub gałęzi
 • Widoczne przędziorki na liściach (zazwyczaj można je wykryć tylko za pomocą mikroskopu)

Jak Pozbyć Się Przędziorek?

Przędziorki rozmnażają się bardzo szybko (zapłodniona samica może złożyć do 140 jaj dziennie). Dlatego już przy pierwszych widocznych oznakach inwazji tego szkodnika należy szybko działać.

W ten sposób pozbędziesz się przędziorków z swoich roślin konopi indyjskich:

 • Zacznij od gruntownego umycia roślin silnym strumieniem wody wczesnym rankiem. Jeśli to możliwe, spróbuj obniżyć pH wody do około 3-4 stosując ocet, kwas azotowy, fosforowy lub cytrynowy.
 • Następnie spryskaj rośliny mydłem owadobójczym. Jest ono bezpieczne dla wszystkich rodzajów roślin nadających się do spożycia, a tym samym dla konopi indyjskich. Staraj się pryskać bezpośrednio na szkodniki i ich jaja, ponieważ zasadą działania mydła jest kontakt. Jeśli jesteś zwolennikiem domowych środków, możesz zrobić własny, owadobójczy spray na roztocza z wody i czosnku.
 • Powtarzaj opryskiwanie roślin zgodnie z instrukcjami na etykiecie do momentu, aż wszystkie roztocza całkowicie znikną. Zwykle będzie to wymagało kilku aplikacji. Należy również pamiętać o zmianie stosowanych aerozoli/pestycydów. Roztocza szybko stają się odporne, jeśli są zwalczane tylko jednym środkiem.

Uwaga: W żadnym wypadku nie używaj systemowych pestycydów na roślinach konopi indyjskich. Pestycydy te przenikają do układu naczyniowego roślin i mogą być toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zawsze stosuj pestycydy, które są bezpieczne dla produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa.

Jak Zapobiegać Przędziorkom?

Nie ma wątpliwości, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż je zwalczać.

Oto kilka prostych wskazówek, jak odstraszyć przędziorki, aby chronić swoje rośliny konopi indyjskich:

 • Pod żadnym pozorem nie używaj ponownie gleby z roślin, które były już w przeszłości zakażone jakimikolwiek szkodnikami
 • Zanurz wszystkie nowe rośliny w nietoksycznym preparacie zwalczającym roztocza, zanim wprowadzisz je do swojego ogrodu
 • Utrzymuj niskie temperatury i wysoką wilgotność; roztocza mają trudności z rozmnażaniem się w takich warunkach
 • Natychmiast usuń z rośliny i zutylizuj liście, które zostały zaatakowane
 • Wprowadź do swojego ogrodu, o ile to możliwe, owady, które będą naturalnymi wrogami przędziorków, jak na przykład biedronki
 • Utrzymuj porządek w miejscu uprawy; przędziorki uwielbiają brudne, zakurzone środowisko, więc należy regularnie czyścić miejsce uprawy, począwszy od podstawowych narzędzi ogrodniczych (takich jak sekatory), a kończąc na wysokiej klasy sprzęcie, takim jak ekstraktory

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com