Przenawożenie, Czyli za Dużo Nawozu – Co Zrobić?

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

Co zrobić jak do naszej uprawy marihuany damy za dużo nawozów, czyli przenawozimy nasze rośliny. Z ogólnodostępnych informacji wiadomo, że hodowcy czasami przesadzają z nawożeniem, co prowadzi do przenawożenia gleby i roślina zaczyna umierać.

Objawy Przenawożenia

Kiedy przesadzimy z nawozami, odżywkami to nasza roślina zaczyna dziwnie się zachowywać:

  • Przestaje rosnąć,
  • Mizernieje i staje w rozwoju,
  • Jej końcówki mogą być popalone, suche, brązowe.

Płukanie gleby

Kiedy jednego składnika jest w glebie za dużo, roślina zaczyna pobierać tylko ten minerał kosztem innych składników. Czasem pH gleby może tak drastycznie skoczyć bądź spaść, że jedynym ratunkiem będzie płukanie gleby. Hodowcy powinni uprawiać rośliny w pojemnikach z otworami perforacyjnymi, by móc przeprowadzić taki zabieg.

Płukanie jest dość prostą czynnością. Polega na wstawieniu rośliny do zlewu, dolewaniu do niej wody w bardzo dużych ilościach i obserwacji koloru płynu wyciekającego otworami drenażowymi. Grower leje wodę, dopóki ta nie stanie się jaśniejsza. Jeżeli jego odżywki nie mają koloru, to wącha zapach wypływającej substancji.

Ten zabieg to ostatnia deska ratunku i wykonuje się go w ostateczności, gdyż prowadzi do szoku rośliny, która na chwilę wstrzymuje wtedy wzrost. Po kilku dniach po płukaniu, kiedy roślina odżyje, można ponownie rozpocząć nawożenie, ale już nie tak intensywne jak poprzednio. Należy też cały czas obserwować zachowanie rośliny.

Istnieje jeszcze jeden typ płukania gleby, w którym chodzi o to, by na tydzień bądź dwa przed zbiorami zaprzestać nawożenia rośliny, by pozbyła się nawozu chemicznego, który może popsuć smak kwiatów bądź lekarstwa z nich wytwarzanego, a przez resztę etapu kwitnienia zużywała materiał zapasowy, gromadzony przez okres uprawy. Zdania na ten temat są podzielone i od hodowcy zależy, czy zaprzestanie stosowania nawozów przez zbiorami. Może na koniec zamiast nawozu stosować stymulanty specjalnie przystosowane do podawania konopiom przed zbiorami, by wymusić zwiększanie objętości kwiatów oraz wytwarzania większych pokładów żywicy. Można zawsze na koniec przerzucić się też na nawozy organiczne.


1 komentarz

Żółte liście · 7 września 2020 o 21:40

Proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com