Jakie Nawozy Stosować w Uprawie Marihuany?

Opublikowane przez Radosław Stuf w dniu

W tym artykule odpowiemy na jedno z najważniejszych zagadnień w uprawie konopi indyjskich, jakim jest nawożenie tych właśnie roślin. W jaki sposób hodowcy posługują się nawozami i na co należy zwracać uwagę przy zakupie odżywek i przy samym procesie nawożenia.

Trzy najważniejsze składniki w glebie to azot, fosfor i potas. Określa się je skrótem NPK. I tak, podczas wzrostu wegetatywnego roślina potrzebuje więcej azotu niż fosforu i potasu. Podczas kwitnienia ta zależność się zmienia i należy dostarczyć roślinie odżywkę z przewagą potasu oraz fosforu.

Ilość poszczególnych składników określa się procentowo, tzn. jeżeli ma się mieszankę nawozową opisaną jako NPK 20-20-20, oznacza to, że znajduje się w niej 20% azotu, 20% fosforu oraz 20% potasu. Pozostałe elementy to inne składniki mineralne dorzucane do nawozu, a w przypadku płynnych nawozów najczęściej woda.

Na okres wzrostu wegetatywnego wybiera się odżywkę, która ma wyższą liczbę na początku, np. 20-10-10. Na cały okres, jeżeli grower chce stosować tylko jedną odżywkę, wybiera 12 12-12 bądź 20-20-20. Na kwitnienie stosuje się odżywki z wyższymi parametrami końcowymi, np. 12-20-20.

Podsumowując: roślinom w fazie wegetatywnej dostarcza się więcej azotu, a roślinom w czasie kwitnienia więcej fosforu. Potas może być w mieszankach cały czas na tym samym poziomie.

Kolejnymi ważnymi dla właściwego wzrostu roślin składnikami są: Magnez (Mg), Wapń (Ca) oraz Siarka (S). Poza nimi występują także mikroelementy, takie jak: Żelazo (Fe), Bor (B), Miedź (Cu), Mangan (Mn), Molibden (Mo), Cynk (Zn).

Rośliny potrzebują odżywiania mniej więcej co dwa tygodnie, chyba że producent nawozów zaleci inaczej. Jeżeli stosuje się nawozy organiczne, takie jak biohumus, można je dodawać po trochu do każdego podlewania. Jeżeli zaś stosuje się nawozy chemiczne, używa się ich co dwa tygodnie.

By odpowiednio nawozić rośliny hodowca powinien zaopatrzyć się co najmniej w dwa nawozy:
1. Na wzrost wegetatywny, z większą ilością azotu, dodatkowymi składnikami oraz mikroelementami.
2. Na kwitnienie, z większą ilością fosforu oraz pozostałymi składnikami i mikroelementami.

Jeżeli grower kupuje oddzielnie każdą odżywkę i nie zawiera ona kompleksu mikroelementów oraz drugorzędnych makroelementów, powinien zaopatrzyć się w cztery nawozy: na wzrost wegetatywny, na kwitnienie, z magnezem, wapniem i siarką oraz jeden z mikroelementami. W tym wypadku stosuje się składniki dodatkowe i mikroelementy co trzy tygodnie.

Hodowcy radzą, by zawsze czytać ulotki producenta, by wiedzieć, jakie dawki nawozów stosować.

Łatwo jest przesadzić z nawożeniem, co może doprowadzić do przenawożenia i śmierci rośliny. W przypadku stwierdzenia przenawożenia konieczne będzie płukanie gleby. W naszym artykule: Przenawożenie, Czyli za Dużo Nawozu – Co Zrobić? dowiesz się wszystkiego o przenawożeniu oraz jak wykonać płukanie gleby. Hodowcy uważają, że dobrze jest stosować dawki niższe od zalecanych, chyba że stosuje się nawozy dostosowane przez producenta do uprawy konopi. Jeżeli dodatkowo grower chce stosować stymulatory wzrostu, należy zastosować się do zaleceń producenta.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie marihuany, porady i informacje o konopi
Copyright © Uprawa-Marihuany.com