Low Stress Training (LST) Czyli Trenowanie Roślin Marihuany
Jest to technika polegająca na naginaniu rośliny ku ziemi w celu wyciągnięcia w górę wszystkich gałęzi bocznych, które będą rosły dokładnie w ten sam sposób, jak główny top. Jest to najbardziej rozpowszechniona technika zwiększania zbiorów, „niestresująca” rośliny na tyle, by powstrzymać jej wzrost; wręcz przeciwnie, roślina rozrasta się dzięki niej w niesamowitym tempie. Można łączyć tę technikę z FIM, maksymalizując zbiory.
Roślinę możesz trenować w ten sposób od momentu, kiedy pojawią się już boczne gałęzie i osiągnie ona co najmniej 40 cm. Niektórzy hodowcy zaczynają już wcześniej naginać roślinę, ale czasem zdarza się, że łamią przy tym łodygi. Nie będzie wtedy rosła tak szybko, jak wcześniej, dlatego większość rolników woli z tym poczekać i najpierw stosują FIM lub TOPPING. Później obcinają wszystkie niepotrzebne duże liście ze strony, na którą mają zamiar naginać roślinę.
Przy pracy grower używa dużych kamieni, doniczek bądź „śledzi”, które stosuje się przy rozkładaniu namiotów. Hodowca podwiązuje roślinę u dołu łodygi, ok. 10 cm powyżej gruntu, tak by nie wyrwać jej z korzeniami lub nie złamać. Wbija „śledzia” w kierunku przeciwnym do zamierzonego nagięcia rośliny i przywiązuje do niego sznur, uprzednio podwiązany do łodygi (może to być też dratwa). Nie robi za małych oczek i obserwuje roślinę podczas wzrostu, zmieniając średnicę oplatającego ją sznura, gdyż ten może wżynać się w łodygę i przeciąć roślinę.
Następnie grower przywiązuje sznur poniżej najwyższego poziomu liści (poniżej głównego topu) i zaczyna naginanie. Roślina powinna znaleźć się w pozycji równoległej do podłoża. Chodzi o to, by każda gałązka rosła ku górze, mając jak największy dostęp do światła. Hodowca wbija „śledzia” i przywiązuje (lub obwiązuje wokół dużego kamienia) do niego linę, a następnie naciąga.
Kiedy liście oraz gałęzie z dołu skierują się w stronę słońca, należy je podwiązywać i rozstawić jak najszerzej, dając im tym samym jak największy dostęp do światła. Duże liście trzeba również podwiązać lub przyciąć, by nie zasłaniały najmniejszych gałęzi.
Ta technika wymaga od growera nieco czasu i systematyczności, gdyż roślina wraz ze wzrostem będzie wymagała ciągłego podwiązywania nowych gałęzi. Ale efekty będą proporcjonalne do włożonego wysiłku.
Boczne gałęzie można również trenować poprzez FIMMING czy TOPPING. Grower musi pamiętać, żeby były już solidnie wykształcone. Zastosowanie techniki Supercropping też może zwiększyć zbiory.
Schemat podwiązywania całej rośliny i poszczególnych gałęzi.
Hodowca nie powinien przesadzić z trenowaniem rośliny, by ta cały czas rosła.
LST zastosowane w uprawie domowej. Jak widać, roślina została pozaginana i wymodelowana za pomocą haczyków.
0 komentarzy